قانعی: دارو یا روش درمانی کرونا باید مورد تایید کمیته علمی قرار بگیرد ، تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور

به گزارش مجله عکسها، رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هر فردی در هر استان اگر دارو یا روش درمانی برای کرونا ایجاد کند باید به دانشگاه علوم پزشکی محل زندگی خود مراجعه کند و تمام این دارو ها و روش ها باید مورد تایید کمیته علمی کرونا قرار بگیرند.

قانعی: دارو یا روش درمانی کرونا باید مورد تایید کمیته علمی قرار بگیرد ، تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، مصطفی قانعی رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار شد درباره ادعا های مختلف در زمینه تولید دارو یا روش درمانی برای کرونا افزود: در هر استان حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد و این دانشگاه تیمی با عنوان کمیته اخلاق در پژوهش دارد. ریاست این کمیته با دانشگاه علوم پزشکی است. تمام کد های اخلاق در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود دارد و تخلف از این کدها، تخلف انتظامی است. از سال 72 دارای کد های اخلاقی هستیم. حتما کسی که می خواهد دارویی را روی فردی آزمایش کند باید همه مشخصات آن را اعلام کند. باید سلامت دارو تایید شود و سیستم پوشش بیمه ای هم مشخص شود که اگر بیمار خسارتی دید، چه کسی باید جبران خسارت کند. همه این موارد توسط کمیته اخلاق بررسی می شود و ممکن است ادعا های متعددی باشد و کمیته اخلاق می تواند رد کند و اگر رد شد، فرد هیچ چاره ای ندارد که از طرح خود بگذرد.

وی ادامه داد: در مورد تشخیص بیماری کووید 19 به خودکفایی کامل در زمینه کیت های تشخیصی رسیده ایم. جلسه ای که با وزیر بهداشت داشتیم نیز اجازه داده شد که اگر تا حد مشخصی رسیدیم اجازه صادرات داشته باشیم.

قانعی افزود: تست های مختلف در مورد دارو های انجام می شود و اگر در کمیته علمی نتایج ارائه شود، دارویی مورد بحث قرار می گیرد که باعث کاهش التهاب ریه شود. دسته دوم داروها، دارو هایی هستند که جلوی تکثیر ویروس را می گیرند. برخی از این دارو ها وارد کشور شده و تست بالینی آن منتشر شد. به طور مثال داروی فاویپیراویر نسبت به کلترا هیچ مزیتی ندارد و از پروتکل درمان کرونا خارج شد. بخش دیگر مربوط به دارو هایی مثل رمدسیویر است که همه این موارد در حال تحقیق و بررسی بوده و نتایج علمی آن ها هنوز به کمیته علمی نرسیده است. داروی اسلتامیویر هم از پروتکل درمان خارج شد. انواع دارو های ضد التهاب هم که تست شده جهتبندی هایی مشخص کردیم که اگر طی شود می توانیم بگوییم در ماه های آینده نتیجه آن مشخص می شود.

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره کمک های اقتصادی اجرا شده اظهار کرد: حدود 40 میلیارد تومان برای تولید ونتیالتور به صورت وام قرض الحسنه کمک شد. حدود 500 میلیارد تومان صندوق نوآوری و شکوفایی کمک کرد. معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز برای پروژه های پژوهشی بودجه خوبی گذاشت و معاونت علمی ریاست جمهوری هم بالغ بر 20 تا 30 میلیارد تومان برای حمایت از پروژه ها هزینه کرده است. هم در حمایت اقتصادی و هم در زمینه دارو و واکسن، جهت خوبی در کشور طی شده است.

وی اظهار کرد: تا به امروز اثبات شده که درمان پلاسمایی بی عارضه است، اما درباره اثربخشی آن در حال جمع آوری اطلاعات هستند. در مطالعه بعدی باید بیمار به صورت تصادفی دارو را دریافت کند.

قانعی گفت: شرکت دانش بنیانی که برای ساخت واکسن آنفلوآنزا گام برداشته اعلام کرده که تا قبل از مهر ماه واکسن را وارد بازار می کند. کمبود شدیدی در دنیا در مورد واکسن آنفلوآنزا پیش آمده و حتی اگر بخواهیم از منشا خارجی تهیه کنیم نیز مشکلاتی وجود دارد؛ بنابراین امیدواریم با همت سازمان غذا و دارو، واکسن آنفلوآنزا را به روش نوترکیب داشته باشیم.

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره لخته شدن خون در رگ به علت کرونا اظهار کرد: ویروس کرونا سلول های پوشاننده داخل عروق را به نوعی تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی سلول های داخل رگ ملتهب می شوند، زمینه برای لخته شدن خون فراهم می شود. بیمار بستری در آی سی یو داشتیم که 39 سال داشت و دستور ترخیص صادر شده بود، اما تا بعد از ظهر فوت کرد و نتیجه نشان داد که لخته شدن خون به صورت ناگهانی باعث فوت او شد. در نتیجه دریافت داروی ضد انعقاد برای این بیماران وارد پروتکل شد. میزان مرگ ناشی از لخته شدن خون در ریه با این اقدام تا 30 درصد کاهش یافت.

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سوالی درباره داروی رمدسیویر گفت: این دارو در پروتکل چند کشور وارد شده، اما شواهد خیلی قدرتمند نیستند که نشان بدهد این دارو را می توانیم وارد پروتکل درمانی کنیم. به هر حال شرکت سازنده تلاش می کند این دارو را وارد فهرست کند. این دارو تزریقی است و اگر بخواهیم از این دارو استفاده کنیم، فرد حتما باید برای 10 روز در بیمارستان بستری شود. نکته دیگر این است که مشخص نیست این دارو برای کدام دسته از بیماران اثربخش است.

وی ادامه داد: کمیته علمی کرونا بر اساس مدارک بالینی هنوز قبول نکرده که این دارو وارد فهرست درمانی شود.

وی بیان نمود: با توجه به این که در دنیا دارو یا واکسن خاصی برای بیماری کووید 19 ساخته نشده لازم است همه افرادی که در سطح کشور پیشنهاد درمانی برای بهبود بیماران دارد، موضوع در کمیته ای بررسی شده و بعد در سطح کشور مطرح شود. هیچ یک از استاندارد های بهداشتی و درمانی در کشور زیرپا گذاشته نشد. با تشکیل کمیته علمی هرگونه پیشنهاد برای درمان بیماری یا تشخیص آن، بررسی شد. اگر کمیته علمی تشکیل نمی شد، بسکمک از افرادی که تصمیم داشتند دارو های خود را در این بحران وارد بازار کرده و با ایجاد تقاضای القایی، مصرف آن را بالا ببرند. حضور کمیته علمی باعث شد مردم در امنیت خاطر باشند و مطمئن باشند چیزی که وزارت بهداشت صلاح بداند، وارد پروتکل درمانی شده است.

قانعی ادامه داد: با وجود مشکلاتی که ویروس کرونا برای ما درست کرد، همت خوبی در جامعه علمی شکل گرفت و همت فناوری هم به آن اضافه شد. کمتر کشوری است که وقتی بیماری ویروسی وارد آن کشور می شود و به کیت های تشخیصی نیاز دارد، کمتر از دو ماه به کشور صادرکننده تبدیل شود و این نشان داد که بنیه علمی و فناوری کشور خوب است. کار هایی که در مورد واکسن آغاز شده نیز در حال پیشرفت است و می توانیم امیدوار باشیم که اگر روزی واکسن در جایی از دنیا تولید شد، فاصله کشور از سایر کشور ها زیاد نخواهد بود.

رییس کمیته علمی کرونا گفت: خبر هایی از برخی پروژه های تحقیقاتی می رسد که نشان می دهد که برخی تحقیقات توانسته در میزان بهبودی بیمار اثر خوبی داشته باشد. بخش دیگری که در تحقیقات اجرا شده و نتایج آن را می بینیم، اقداماتی است که می تواند در پیشگیری از پیشرفت بیماری کمک کند. تحقیقات مختلفی مثل سلول درمانی و پلاسما درمانی هم در کمیته علمی مطرح شد. از همه این تحقیقات استقبال به عمل آمد، اما برای ورود به پروتکل کشوری باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

وی افزود: گاهی در رسانه های خارجی مشاهده می شود که یک تحقیقات آغاز شده، اما به طور مثال تحقیقات در مورد کلروکین و آزیترو تقریبا یک ماه دیرتر از ایران آغاز شد. تحقیقات در مورد پلاسما درمانی نیز بعد از این بود که این تحقیقات در ایران آغاز شد. آنتی بادی اختصاصی کرونا در کشور ما زودتر اعلام شد.

قانعی بیان نمود: در این مدت، هماهنگی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت کمک بسکمک کرد. از طرفی مسئولیت اجتماعی بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز وجود داشت. طرح های تحقیقاتی با سرعت بالایی بررسی و موارد اخلاق مورد بررسی قرار گرفت که آسیبی به کسی وارد نشود. از طرفی کمیته علمی نیز شکل گرفت که اگر قرار باشد درمانی بین مردم استفاده شود، حتما از کمیته علمی کرونا عبور کند.

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره امکان کشت ویروس کرونا در کشور گفت: یک سوال بسیار جدی در مورد دستگاه هایی وجود دارد که می گویند در بازه زمانی کوتاه ویروس را از بین می برند. این اقدام زمانی میسر است که کشت ویروس در کشور ممکن باشد و تا به امروز پیروز به کشت این ویروس در کشور نشدیم. انستیتو پاستور فعلا موارد را روی ویروس آنفلوآنزا و سایر ویروس ها تست می کند.

وی ادامه داد: کمیته علمی هیچ کدام از دستگاه های رفع ویروس در دو ساعت را تایید نکرده است. در این که برخی شرکت های دانش بنیان به دنبال راهکار هستند باید از آن ها تقدیر کرد.

قانعی اظهار کرد: وقتی در مورد کیت صحبت می کنیم، از ویروس زنده استفاده نمی شود، بلکه از پاسخ سیستم ایمنی بدن بر یکی از اجزای ویروس استفاده می شود که اگر ویروس وجود داشته باشد، پادتن در بدن می تواند ویروس را شناسایی کند یا خیر. کیت ها کاملا مطابق استاندارد ها ساخته شد و زمانی که در حال توسعه کیت ها بودیم از ذخیره سرم هایی که از 4 سال قبل وجود داشت به شرکت ها داده شد و تمام موارد منفی اعلام شد. از تعدادی از بیماران بیمارستان بقیه الله نمونه های مثبت دادیم و دو نمونه هم منفی گذاشتیم و شرکت بیان نمود که به جز دو نمونه، بقیه مثبت بوده اند. در نتیجه متوجه شدیم که این کیت تشخیصی از پتانسیل خوبی برخوردار است.

وی افزود: در حال حاضر قادر به این نیستیم که ویروس کرونا را در کشور کشت بدهیم و در محیطی آزاد کنیم و کسی اقدامی علیه آن انجام بدهد و بگوید محیط استریل شده است. ولی از تکنولوژی که برای ویروس های قبلی بوده استفاده می شود و با توجه به این که ابزار دیگری نداریم، از آن استفاده می کنیم.

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان نمود: وقتی سوآپ داخل حلق یا بینی می شود و نمونه ای از ویروس گرفته می شود، بلافاصله ویروس از بین می رود. بخش هایی از داخل ویروس خارج شده و به کمک دستگاه PCR تشخیص داده می شود. وقتی کرونا با این روش تشخیص داده می شود، با ویروس زنده سروکار نداریم و با اجزای آن کار می کنیم.

وی درباره ادعا های مختلف در کشور ها مبنی بر ساخت دارو یا واکسن کرونا بیان نمود: در حال حاضر رقابت بین المللی وجود دارد که قبل از انتشار نتایج علمی در مجله های علمی و داوری شدن آن، کشور ها تلاش می کنند از بازاری که توسط کرونا ایجاد شده، نفع اقتصادی ببرند. اگر بعدتر مشخص شد که اثری نداشته، کشور ها فروش خود را انجام داده اند. در نتیجه هر کشوری که چیزی داشته باشد، ادعای خود را رسانه ای می کند و این ادعا ها بدون چاپ مقاله در مجله های علمی قابل اعتنا نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1111

به "قانعی: دارو یا روش درمانی کرونا باید مورد تایید کمیته علمی قرار بگیرد ، تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانعی: دارو یا روش درمانی کرونا باید مورد تایید کمیته علمی قرار بگیرد ، تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید