عصر پساکرونا؛ فرصتی نوین برای همکاری های دانشگاهی بین المللی است

به گزارش مجله عکسها، نشست مجازی روسای دانشگاه ها، معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور جمعی از سفرا و رایزنان کشورهای آسیایی و اروپایی برگزار گردید.

عصر پساکرونا؛ فرصتی نوین برای همکاری های دانشگاهی بین المللی است

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی ، حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در نشست مجازی روسای دانشگاه ها، معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که با حضور جمعی از سفرا و رایزنان کشورهای آسیایی و اروپایی برگزار گردید،در سخنانی با اشاره به فرصت های ایجاد شده در عرصه همکاری های بین المللی دانشگاهی بعد از شیوع ویروس کرونا گفت: در ماه های اخیر نهادهای دانشگاهی در بسیاری از کشورهای دنیا دچار تغییر و تحولات چشمگیری شده اند و آنچه که به واسطه همه گیری بیماری کووید 19 در دنیا اتفاق افتاده، ایده شهروندی دیجیتال را به سرعت تحقق بخشیده و تغییرات مهمی در معنا و سبک زندگی اجتماعی پدید آورده است.

وی با اشاره به این که هم اکنون شاهد شکل گیری ساحت نوینی از کنش های اجتماعی هستیم، اضافه نمود: امروزه از یک سو بنیان دولت ها و ایده های ناسیونالیستی تقویت شده است که این امر به تضعیف اتحادیه های منطقه ای و فرایند پیشین دنیای شدن انجامیده است و از سوی دیگر، نقش رسانه ها و شبکه های اجتماعی تحول یافته و احتیاج به همکاری فرا مرزی برای کنترل این بیماری، بیش از هر زمان دیگری آشکار شده و گونه نوینی از فرایند دنیای شدن در هر حال شکل گیری است.

سلیمی در همین خصوص اضافه نمود: در این میان، دانشگاه ها فرصتی بی مانند را برای گسترش همکاری های آموزشی و پژوهشی مشترک با بهره مندی از تکنولوژی های نوین ارتباطی به دست آورده اند. اگرچه این تکنولوژی ها سال هاست که در دسترس بوده و امکان ارتباطات مجازی را فراهم نموده بودند، اما در اغلب کشورها، استادان، دانشجویان و پژوهشگران ترجیح می دادند که همچنان به روش های سنتی پیشین به تداوم همکاری های علمی مشترک بپردازند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان دستاوردهای ناشی از شرایط جدید گفت: در ماه های اخیر کلاس های درس، نشست ها و همایش های علمی و کارگاه های آموزشی در فضای مجازی، این ایده را به همراه خود آورده است که می توان با حداقل صرف هزینه و وقت، امکان بهره مندی دانشجویان و پژوهشگران را از برنامه های علمی در دانشگاه های گوناگون دنیا فراهم آورد.

وی با تشریح اقدامات بین المللی صورت گرفته در دانشگاه علامه طباطبائی بیان داشت: دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان بزرگترین دانشگاه علوم انسانی و اجتماعی در غرب آسیا، در دو ماه گذشته 52 برنامه علمی بین المللی در فضای مجازی با همکاری دانشگاه هایی از روسیه، ترکیه، چین، قزاقستان، ازبکستان، اسپانیا، سوئد، کره جنوبی، هندوستان، بنگلادش و افغانستان برگزار نموده است.

سلیمی توضیح داد: از این تعداد، 21 برنامه به صورت تدریس استادان دانشگاه علامه طباطبائی ویژه استادان و دانشجویان دیگر کشورها بوده و 27 برنامه سخنرانی و یا تدریس اندیشمندانی از کشورهای دیگر برای استادان و دانشجویان ما بوده است. 4 برنامه علمی نیز به صورت میزگرد مشترک با حضور استادانی از کشورهای گوناگون برگزار گردیده اند. به این ترتیب، همکاری های علمی بین المللی ما در دوران کرونا، به نسبت دوره مشابه در سال های پیش، از رشد چشمگیری برخوردار شده است.

رئیس دانشگاه با بیان این که این امور تنها به بخش آموزش محدود نشد و هم اکنون زمینه ای مناسب برای همکاری های پژوهشی مشترک، به ویژه در سطح منطقه ای شکل گرفته است، اضافه نمود: به ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی، برای نخستین بار صدها تن از استادان دانشگاه های مناطق گوناگون در دو کشور ایران و افغانستان در فضای مجازی گرد هم آمده اند و با توجه به زبان و فرهنگ مشترک دیرینه میان این دو همسایه، زمینه ساز تبادل مقالات و کتاب ها و اشتراک برنامه های علمی میان استادان دو کشور در این شبکه شده است.

وی ادامه داد: این شبکه دانشگاهی در حال شکل دهی به زیرمجموعه های تخصصی تر در زمینه همکاری های منطقه ای، همکاری های رسانه ای، مطالعات در زمینه میراث فرهنگی مشترک، مطالعات حقوقی مشترک، مطالعات ادبی تطبیقی و دیگر موضوعات می باشد. بر این باور هستیم که همکاری میان دانشگاهیان ایران و افغانستان می تواند سنگ بنای استواری برای گسترش این شبکه علمی در سطح سه منطقه بهم پیوسته آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و آسیای غربی باشد. پیوندهای فرهنگی ـ تمدنی دیرینه در این مناطق نیز تسهیل کننده این همکاری ها خواهند بود.

سلیمی با اشاره به کوشش های صورت گرفته در زمینه جلب پشتیبانی سازمان های بین المللی از همکاری های منطقه ای گفت: هم اکنون کرسی یونسکو در دانشگاه علامه طباطبائی با ابتکار تشکیل گروهی مشترک از پژوهشگران ایرانی و افغانستانی برای فراوری محتوای آگاهی بخش اجتماعی در میان فارسی زبانان کشورهای منطقه با هدف پیشگیری و کنترل بیماری کرونا، توانسته است پروژه ای فراملی ارایه داده و از پشتیبانی اقتصادی سازمان بهداشت دنیای برخوردار گردد.

وی با بیان موفقیت های حاصل از اجرای این برنامه ها در مدت زمان کوتاه بیان داشت: این فعالیت های گوناگون بین المللی در این اندک زمان، از آن رو توانسته اند شکل بگیرند که از یک سو انعطاف پذیری در شرایط متغیر، ملاک عمل برنامه ریزان و مجریان این طرح ها در دانشگاه بوده و از همکاری گسترده استادان و دانشجویان نیز بهره مند شده است و از سوی دیگر، ضرورت همبستگی دانشگاهی برای یافتن راهکار های مشترک در برابر تهدیدی مشترک، بیش از هر زمان دیگری به چشم می آید.

رئیس دانشگاه در سرانجام ضمن قدردانی از حسن نظر مسوولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اعطای رتبه برگزیده ویژه به دانشگاه علامه طباطبائی در سطح ملی توضیح داد: این دانشگاه آمادگی خود را برای همکاری با دانشگاه های داخلی و بین المللی به منظور گسترش همکاری های علمی در دوران کرونا و پساکرونا اعلام می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1127

به "عصر پساکرونا؛ فرصتی نوین برای همکاری های دانشگاهی بین المللی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصر پساکرونا؛ فرصتی نوین برای همکاری های دانشگاهی بین المللی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید