عربستان محتوای گزارش سیا درباره مرگ خاشقجی را رد کرد

به گزارش مجله عکسها، وزارت امور خارجه عربستان در واکنش به گزارش سیا در خصوص قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی به شدت این گزارش را رد و آن را نتیجه استنباط نادرست دانست!

عربستان محتوای گزارش سیا درباره مرگ خاشقجی را رد کرد

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به نقل از روسیا الیوم، وزارت خارجه عربستان در بیانیه ای در واکنش به این گزارش خاطرنشان کرد که ریاض به طور قاطع نتیجه این گزارش را که توهین آمیز و بر پایه استنباط نادرست در خصوص نظام پادشاهی عربستان است، رد می نماید.

همچنین عربستان مدعی شد که این گزارش به هیچ وجه قابل قبول نیست و شامل مجموعه ای از اطلاعات نادرست و سایر نتیجه گیری های غیرواقعی است.

آدینه، دفتر مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده خلاصه ای از گزارش سیا را منتشر کرد که محتوای آن تاکید دارد محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان با ربودن یا کشتن خاشقجی موافقت نموده است.

در این گزارش آمده است: ما چنین ارزیابی می کنیم که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نقشه عملیاتی برای دستگیری یا کشتن جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در استانبول ترکیه را تأیید نموده است.

در بخش دیگری از این گزارش همچنین آمده است: بر اساس این که ولیعهد بر همه تصمیم گیری ها در این کشور پادشاهی نظارت دارد، با توجه به دخالت مستقیم یکی از مشاوران اصلی و گروهی از اعضای کادر حفاظت محمد بن سلمان در عملیات مورد نظر و نیز با توجه به این موضوع که ولیعهد از به کارگیری اقدامات خشونت آمیز برای خاموش کردن مخالفان در خارج از کشور، از جمله خاشقجی حمایت نموده است، ما به این ارزیابی رسیدیم.

دولت بایدن پیش از انتشار این پرونده از طبقه بندی خارج شده در روز آدینه 26 فوریه (8 اسفند)، گزارش اطلاعات محرمانه آن را که همگان مدت ها منتظرش بودند، در اختیار کنگره قرار داد.

به گزارش یورونیوز، انتشار گزارش به دستور کنگره پس از تماس تلفنی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در روز پنجشنبه انجام شد.

این گزارش چهار صفحه ای با عنوان ارزیابی نقش دولت سعودی در کشتن جمال خاشقجی مورخ 11 فوریه است و در تاریخ 25 فوریه توسط آریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی از طبقه بندی محرمانه خارج شد.

جمال خاشقجی 2 اکتبر 2018 به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و ناپدید شد. شواهد نشان می دهد او در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسیده و جسدش تکه تکه شده و از آنجا خارج شده است. بن سلمان تا به امروز به قتل رسیدن خاشقجی را تأیید نموده، اما گفته که این کار بدون اطلاع او اجرا شده است. با این حال در گزارشی که روز آدینه در آمریکا منتشر شد به نظارت کامل بن سلمان بر کلیه عملیات اطلاعاتی و امنیتی در عربستان سعودی اشاره شده است.

نویسندگان این گزارش آورده اند: ولیعهد از سال 2017 بر سازمان های امنیتی و اطلاعاتی پادشاهی نظارت کامل دارد و بسیار بعید به نظر می رسد که مقامات سعودی بدون مجوز ولیعهد، عملیاتی از این دست را انجام داده باشند.

این گزارش می گوید شماری از اعضای تیم 15 نفره سعودی که در اکتبر 2018 پیش از کشته شدن خاشقجی وارد استانبول شدند، افراد مرتبط با مرکز مطالعات و امور رسانه ای در دربار سعودی بودند که مدیریت آن را مشاور نزدیک بن سلمان بر عهده دارد و 7 تن از آنان نیز اعضای زبده تیم حفاظت شخصی محمد بن سلمان معروف به نیروی واکنش سریع بوده اند.

تحریم های آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا ساعتی پس از انتشار گزارش اطلاعاتی توسط دولت بایدن، تحریم هایی را علیه این نیروی واکنش سریع موسوم به یگان ببر وحدة النمر و نیز معاون پیشین ریاست دستگاه اطلاعاتی عمومی عربستان وضع کرد.

همزمان، وزارت خارجه آمریکا با اعمال محدودیت صدور ویزا به 76 تبعه عربستان سعودی، ورود آنان به خاک ایالات متحده را ممنوع خاطرنشان کرد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اعلام این خبر گفت که کشورش، افرادی را که به فعالان، منتقدان و خبرنگاران حمله و یا آنها را تهدید می نمایند، تحمل نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه بحرین نیز در بیانیه ای آنچه از موضع عربستان در قبال گزارش سیا درباره مرگ جمال خاشقجی حمایت کرد.

بحرین ضمن اشاره به آنچه اهمیت نقش عربستان و سیاست میانه روی آن در سطح منطقه ای ، عربی و بین المللی خواند، خاطرنشان کرد با هر آنچه به حاکمیت عربستان خدشه وارد کند مخالف است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1620

به "عربستان محتوای گزارش سیا درباره مرگ خاشقجی را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان محتوای گزارش سیا درباره مرگ خاشقجی را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید