عراق: پلی برای نزدیکی بین تهران و ریاض هستیم

به گزارش مجله عکسها، ایرنا نوشت:یکی از نمایندگان مجلس عراق در ادامه اخبار مربوط به میانجی گری کشورش برای حل اختلاف ها میان ایران و عربستان تاکید نمود که بغداد پل ارتباطی برای نزدیک کردن تهران به ریاض است.

عراق: پلی برای نزدیکی بین تهران و ریاض هستیم

مثنی امین نماینده مجلس عراق امروز (آدینه) در گفت و گو با خبرگزاری رسمی اینا اظهار کرد که اختلاف ها و تنش میان ایران و عربستان به سود ملت های این دو کشور و منطقه نیست.

وی گفت که عراق نقش نزدیکی و همگرایی دیدگاه های ایران و عربستان و حل تنش ها و اختلاف ها در منطقه دارد.

این نماینده مجلس عراق بیان نمود که بغداد به سبب موقعیت جغرافیایی، سیاسی و منافع ملی پلی برای نزدیکی ایران و عربستان است.

امین ادامه داد که حل و فصل تنش ها و اختلاف ها میان این دو کشور هدف و گامی برای عراق است.

وی تاکید نمود که تهران و ریاض اکنون برای سرانجام دادن به رقابت و اختلافات خود اعلام آمادگی نموده اند و باید از این فرصت برای سرانجام دادن اختلاف ها، برقراری آشتی و امنیت در منطقه استفاده کرد.

در همین پیوند امروز نیز وزارت امور خارجه عراق بیان کرد که بغداد از همه ابزارها و روش های گفت و گو و مذاکره به منظور حل و فصل اختلافات و کاهش تنش در منطقه حمایت می نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق در اظهاراتی خبری تاکید نمود که کشورش با جدیت برای بازیابی نقش منطقه ای و فرا منطقه ای بغداد در حوزه تنش زدایی کوشش خواهد نمود.

احمد الصحاف گفت که سیاست خارجی کشورش مبتنی بر دو اصل توازن و ثبات است.

وی بیان نمود که بغداد حامی و مدافع جدی رویکرد گفت وگو در منطقه است و این سیاست را بهترین عامل در جهت تقویت ثبات و آرامش منطقه و داخل عراق می داند.

الصحاف شرح داد که امنیت مقوله ای ارگانیک است و قابل واگذاری و تقسیم نیست، حفظ هماهنگی با همه طرف ها و اتکا به روش های گفت وگو و توافق بر سر منافع مشترک وسیله ای برای خنثی کردن بحران ها، کاهش تهدید و پیش احتیاج پیشرفت و شکوفایی در عراق و کشورهای منطقه است.

پیش از این و در سه شنبه گذشته قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق در ملاقات با سفیر با مصر در بغداد تاکید نموده بود که حل اختلاف ها و تفاهم میان چهار کشور مهم و عظیم ایران، عربستان، مصر و ترکیه به سود منطقه است.

وی در ملاقات با ولید محمد اسماعیل سفیر مصر در بغداد، تفاهم میان این چهار کشور عظیم را مهم و به نفع منطقه بیان کرد و گفت که در این ملاقات پیشنهاد تفاهم میان چهار کشور مهم در منطقه را مطرح نموده است.

الاعرجی تاکید نمود که تفاهم میان مصر، ترکیه و ایران و عربستان بسیار مهم و به سود منطقه خواهد بود چرا که ملت های منطقه از جنگ و بحران خسته شده اند و چشم براه امنیت، ثبات و پیشرفت هستند.

در سرانجام این ملاقات مشاور امنیت ملی عراق و سفیر مصر بر اهمیت دوستی و ثبات بیشتر در منطقه، نبود بحران، برقراری امنیت، آرامش و رفاه به جای درگیری هایی که به جز ویرانی ارمغانی به همراه ندارد، تاکید نمودند.

به همین دلیل، الاعرجی مشاور امنیت ملی دولت عراق سه شنبه هفته گذشته نیز با سفیر عربستان سعودی در بغداد ملاقات و گفت و گو کرد.

محور مذاکرات وی با سفیر سعودی نزدیکی هرچه بیشتر عراق با عربستان و نیز گفتگو راجع به مسائل منطقه عنوان شد.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) در این باره گزارش داده بود که دو طرف ضمن تأکید بر گفت وگوی بیشتر در مورد تفاهم و حسن همجواری، اوضاع سیاسی و امنیتی منطقه و راه های سرانجام اختلافات به گونه ای که منافع کشورها و مردم منطقه تأمین و باعث افزایش ثبات، توسعه و تشویق به سرمایه گذاری در همه زمینه ها گردد، بحث و گفتگو کردند.

همچنین ثبات بیشتر منطقه با عبور از بحران ها و تمرکز بر منافع مشترک کشورها و مردم منطقه مورد گفتگو و تاکید مشاور امنیت ملی عراق و سفیر عربستان سعودی در بغداد نهاده شد.

لازم به ذکر است ملاقات مشاور امنیت ملی عراق با سفیر سعودی از دیدگاه ناظران امور و کارشناسان سیاسی عراق از این رو مهم است که الاعرجی پیش از این ملاقات، سفری به تهران داشت و از دیگر سو گفته شده که دولت عراق در حال میانجی گری و حل اختلافات میان ایران و عربستان است.

در همین حال خبرگزاری فرانسه دوشنبه هفته گذشته در گزارشی به نقل از منابعی با تأیید ملاقات طرف های سعودی و ایرانی در بغداد، هدف از آن را کوشش برای بهبود روابط میان ریاض و تهران بیان کرد.

یک منبع دولتی در عراق و یک دیپلمات غربی که نامشان ذکر نشده به این خبرگزاری گفتند که هیأت های عالی رتبه ای از عربستان سعودی و ایران اوایل آوریل در بغداد با هم ملاقات کردند.

بر اساس این گزارش، یک منبع دولتی عراق تأکید نموده است که ریاست هیأت سعودی را خالد بن علی الحمیدان رییس اطلاعات سعودی و هیأت ایرانی را نمایندگانی از سوی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بر عهده داشتند.

از سوی دیگر، یک دیپلمات غربی نیز به خبرگزاری فرانسه گفته که از این مذاکرات مطلعی داشته و هدف از آن بهبود روابط میان ایران و عربستان سعودی است.

پیش تر نیز روزنامه فایننشال تایمز فاش نموده بود که طبق گفته سه مسئول مطلع از این مذاکرات، مقامات ارشد سعودی و ایران پس از پنج سال قطع روابط دیپلماتیک در کوشش برای اصلاح روابط، مذاکره مستقیم داشته اند.

به گفته این مقامات که فایننشال تایمز هویت آنها را فاش نکرد، در حالی که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا سعی دارد توافق هسته ای سال 2015 بین ایران و قدرت های جهانی را احیا کند و تنش های منطقه ای را کاهش دهد، مذاکرات مسئولان ارشد ایران و عربستان با میانجیگری عراق در ماه جاری انجام شد و این، نخستین مذاکره بین دو کشور از سال 2016 است.

روابط عربستان و ایران در ژانویه 2016 پس از اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعه توسط حکومت آل سعود که مورد محکومیت جامعه جهانی نهاده شد، رو به وخامت گذاشت.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1716

به "عراق: پلی برای نزدیکی بین تهران و ریاض هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق: پلی برای نزدیکی بین تهران و ریاض هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید