طرح های اپل و گوگل برای ردگیری کرونا

به گزارش مجله عکسها، اکنون اپل و گوگل داده های سطح قدرت بلوتوث را هم ارائه می دهند تا بهتر بتوان میزان و مدت نزدیکی دو گوشی به همدیگر را برآورد کرد و به این ترتیب مقامات بتوانند آستانه هشدار دادن به مردم را معین نمایند.

طرح های اپل و گوگل برای ردگیری کرونا

طبق این فن آوری، گوشی های تلفن همراه می توانند معین نمایند آیا کاربرانشان در معرض کرونا بوده اند یا خیر

اپل و گوگل جزئیات فنی ابزار هایی را منتشر نموده اند که مردم به یاری آن ها می توانند به وسیله گوشی شان متوجه بشوند که آیا در معرض ویروس کرونا بوده اند یا خیر. این دو شرکت امیدوارند این ابزار ها را ماه بعد عرضه نمایند تا گوشی های تلفن همراه بتوانند به وسیله اتصال به هم معین نمایند دارندگان شان در معرض کرونا بوده اند یا خیر.

مقصود از روزآوری های جدید رسیدگی به مشکلاتی است که پیرامون نقض حریم خصوصی و میزان جزییات داده های گردآوری شده توسط گوشی ها مطرح شده است. دولت ها و نهاد های رسمی در کشور های دستخوش همه گیری کرونا به سرعت در حال فراوری برنامک هایی برای خود هستند، اما برای آن که کارآیی کامل برنامک های شان تضمین شوند باید به ابزار های اپل و گوگل اتکا نمایند.

بدون پشتیبانی این شرکت ها و سامانه های عامل آن ها چنین برنامک هایی دچار محدودیت هایی مثل لزوم روشن بودن صفحه نمایش گوشی به هنگام فعال بودن این برنامک ها خواهند بود.

در سامانه ای که خبر آن در 10 آوریل انتشار یافت از فناوری بلوتوث استفاده شده است و به نهاد ها امکان می دهد تا برنامک هایی بسازند که به مردم هشدار می دهد در نزدیکی افراد مبتلا به ویروس کرونا بوده اند.

در این فناوری داده های موقعیتی جی پی اس به کار نمی رود و حساس ترین داده ها به صورت نامتمرکز در گوشی کاربر ذخیره می گردد. در واقع این رهیافت با سامانه های برنامه ریزی دولت های اروپایی فرق دارد که داده ها را در رایانه های خدمات دهنده متمرکز ذخیره می نمایند.

این شرکت ها روز آدینه به برطرف نگرانی های محققان بهداشت و حریم خصوصی نیز توجه داشتند و ردگیری مردم با استفاده از داده های فراوری شده توسط سامانه را دشوارتر نموده اند.

فراوری شماره هایی که کاربران را شناسایی می نمایند به صورت اتفاقی است و فراداده هایی مثل قدرت سیگنال بلوتوث و مدل گوشی کاربران، همراه با داده های افرادی که در نزدیک شان بوده اند، رمزبندی خواهد شد.

مدت در معرض بودن یا مدت نزدیک بودن دو گوشی به همدیگر را نیز به بازه های 5 دقیقه ای گرد می نمایند تا نتوان با استفاده از اطلاعات تفصیلی زمانی، بین گوشی ها و کاربران انطباق ایجاد کرد.

این شرکت ها هم چنین در پی برطرف نگرانی محققان بهداشت در خصوص ناکارآمدی این سامانه بوده اند. به علت آن که سیگنال بلوتوث می تواند از بعضی دیوار ها عبور کند و حتی وقتی گذرا و ضعیف است مورد آشکارسازی قرار گیرد، محققان نگرانند که مبادا همسایگان درون آپارتمان ها یا رهگذران در فضا های عمومی هشدار های کاذب دریافت نمایند.

اکنون اپل و گوگل داده های سطح قدرت بلوتوث را هم ارائه می دهند تا بهتر بتوان میزان و مدت نزدیکی دو گوشی به همدیگر را برآورد کرد و به این ترتیب مقامات بتوانند آستانه هشدار دادن به مردم را مشخص نمایند.

این دو شرکت همچنین گفتند تعداد روز های سپری شده از آخرین ارتباط با فرد مبتلا را نیز ارائه می دهند، تا نهاد ها بتوانند با استفاده از آن به کاربر بگویند چه اقدامی انجام دهد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1073

به "طرح های اپل و گوگل برای ردگیری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح های اپل و گوگل برای ردگیری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید