روحانی: ملت ایران فداکاری پزشکان و پرستاران را فراموش نمی کند ، باید اصل بر شفافیت و اعلام به موقع اطلاعات گذاشته گردد

به گزارش مجله عکسها، رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: بی تردید ملت ایران ایثار و فداکاری پزشکان و پرستاران را فراموش نخواهد کرد و زحمات و کوشش آنان در یاد مردم خواهد ماند.

روحانی: ملت ایران فداکاری پزشکان و پرستاران را فراموش نمی کند ، باید اصل بر شفافیت و اعلام به موقع اطلاعات گذاشته گردد

به گزارش گروه سیاسی مجله عکسها، حسن روحانی رئیس جمهور امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با تقدیر و تشکر از پزشکان، پرستاران، کادر های درمانی و کارکنان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در راستا مبارزه با این بیماری و ارائه خدمات به مردم، گفت: پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان ها در این روز ها در صف اول مبارزه با کرونا قرار دارند.

رئیس جمهور گفت: مطمئناً حفظ سلامت جسمی و روحی آنان مهم ترین مسأله ای است که می بایست در نظر گرفته شده و در راستای برطرف مسائل، احتیاج ها و تقویت کادر درمانی همه ارکان دولت موظفند حمایت های لازم را به عمل آورند.

روحانی تاکید نمود: بی تردید ملت ایران ایثار و فداکاری پزشکان و پرستاران را فراموش نخواهد کرد و زحمات و کوشش آنان در یاد مردم خواهد ماند.

رئیس جمهور با اشاره بر اهمیت اعتماد و همدلی میان مردم و دولت، گفت: در مقابله با ویروس کرونا ایجاد شفافیت و افزایش اعتماد عمومی و در جریان گذاشتن مردم در مورد فرایندها، احتمالات، سیاست ها و برنامه ریزی ها بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین باید اصل بر شفافیت و اعلام به موقع اطلاعات و گزارش ها گذاشته گردد.

روحانی با اظهار تأسف از عدم مراعات و همراهی بعضی از افراد با توصیه های ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: شرط موفقیت در کنترل ویروس کرونا در برنامه کوتاه مدت همکاری همه جانبه مردم و دستگاه های اجرایی با ستاد ملی مقابله با کرونا است و در این راستا از عموم مردم می خواهم که همگان باید مراقب بوده و از رفت و آمد و مسافرت های غیرضروری پرهیز کنیم.

رئیس جمهور همچنین ضمن تشکر از فرایند مطلوب افزایش آزمایشگاه ها و تجهیز آن، اضافه کرد: با توجه به آمار و اطلاعات ارایه شده از میزان ابتلای استان های مختلف، می بایست تعداد آزمایشگاه ها نیز بر این اساس گسترش و توسعه یابد.

روحانی ضمن انتقاد از عدم دسترسی آسان مردم برای تهیه وسایل بهداشتی و ضدعفونی، وزارت صمت را مکلف کرد تا با تدوین یک برنامه تعیین زمان بندی شده برای برطرف این مشکل اقدام نماید؛ همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد در مورد تقویت شبکه توزیع نیز با نظر و هماهنگی وزارت بهداشت اقدامات لازم را انجام دهد.

در این جلسه دستگاه های ذیربط گزارشی از اقدامات انجام شده و آخرین فرایند شیوع کرونا، به تفکیک استان های درگیر ارائه و نیز گزارشی از شناسایی منشأ ورود ویروس از خارج کشور و چگونگی شیوع در دو استان قم و گیلان به جلسه ارایه شد.

همچنین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: از ابتدای شناسایی موارد مبتلا به این بیماری در بهمن امسال اقدام به راه اندازی بخش تشخیص کرونا در انستیتوی پاستور نموده و امکان تشخیص برای ایران فراهم شد؛ این در حالی بود که کیت های تشخیص سازمان بهداشت جهانی هنوز در اختیار ایران قرار نگرفته بود و بسیاری از کشور های جهان نه در آن تاریخ و نه پس از شیوع گسترده، هنوز به این امکان تجهیز نشده اند، اما در ایران این امکانات گسترش یافته و آزمایشگاه های جدید تجهیز شدند.

در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با آنالیز شرایط های مختلف شیوع این بیماری، همه نهاد های عمومی که دارای امکانات درمانی می باشند مکلف به همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شدند و در این خصوص ستاد کل نیرو های مسلح مأموریت یافت ضمن ارایه خدمات درمانی در بیمارستان های موجود در صورت احتیاج در راستای تمهیدات لازم برای افزایش ظرفیت بستری بیماران اقدام نماید.

همچنین وزارت کشور و شورای امنیت کشور به منظور ایجاد نظم و انضباط و مراعات همگان در اجرای تصمیمات پیشگیرانه، موظف به برنامه ریزی و در نظر دریافت تمهیدات و اجرای پروتکل های تدوین شده در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اقدامات لازم جهت هماهنگی بین استانی شدند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف شد پروتکل های بهداشتی مراکز اقامتی و رستوران ها را تهیه و ابلاغ نماید؛ همچنین بر این اساس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف به اطلاع رسانی عمومی و آموزش همگانی در اجرای این پروتکل ها خواهد بود.

در این جلسه وزارت راه و شهرسازی موظف به اجرای ادامه تمهیدات کامل و مؤثر بهداشتی در پایانه های حمل و نقل مرزی و شهری و وسایل حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده ای شد.

با توجه به جهانی بودن شیوع ویروس کرونا و ضرورت همکاری های منطقه ای و بین المللی وزارت امور خارجه موظف به ایجاد زمینه های همکاری و انتقال دارو و تجهیزات مورد احتیاج پزشکی با همکاری وزارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد.

شهرداران سراسر کشور نیز موظف به اجرای دقیق و قاطع قواعد و قوانین بهداشتی در مراکز عمومی و فروشگاه های عظیم شده و می بایست در صورت مشاهده تخلفات با متخلفین قاطعانه برخورد کنند؛ شهرداران همچنین مکلف به اجرای دقیق قواعد بهداشتی برای امحاء پسماند های بهداشتی شدند.

بنابر تأکید رئیس جمهور مقرر شد جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا در طول هفته به طور مستمر در وزارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در ابتدای هر هفته با حضور رئیس جمهور یا معاون اول تشکیل گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 928

به "روحانی: ملت ایران فداکاری پزشکان و پرستاران را فراموش نمی کند ، باید اصل بر شفافیت و اعلام به موقع اطلاعات گذاشته گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: ملت ایران فداکاری پزشکان و پرستاران را فراموش نمی کند ، باید اصل بر شفافیت و اعلام به موقع اطلاعات گذاشته گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید