ملاقات مک کین با رهبران مخالفان، سرانجام کار اتحادیه اروپا با اوکراین

به گزارش مجله عکسها، به گزارش خبرنگاران به نقل از راشا تودی، سناتور جان مک کین در ملاقات با رهبران مخالفان دولت اوکرین خاطرنشان کرد که آمریکا در این اعتراضات همراه آنها خواهد بود.

ملاقات مک کین با رهبران مخالفان، سرانجام کار اتحادیه اروپا با اوکراین

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

ملاقات این سناتور جمهوری خواه با رهبران مخالف دولت اوکراین می تواند موجب بروز تنش های جدیدی میان روسیه و آمریکا گردد. مخالفان معتقد هستند که کی یف به سبب فشارهای روسیه از امضای توافقنامه با اتحادیه اروپا خودداری نموده است.

در همین رابطه رویترز در خبری خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا امروز یکشنبه کوشش برای عقد قرارداد تجاری و توسعه همکاری های دو جانبه با اوکراین را به حالت تعلیق درآورده است.

استفان فیول کمیسر امور توسعه اتحادیه اروپا، در همین رابطه در صفحه توئیتر خود نوشته است : گفتار و کردار ویکتور یانکویچ رئیس جمهور اوکراین، و دیگر مقامات بلند پایه اوکراین در مورد توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا خیلی با هم فرق دارند. گفته های آنها هیچ پایه و اساس درستی ندارد.

فیول همچنین خاطرنشان کرد که در ملاقات با سرهی آربوزف معاون نخست وزیر اوکراین، در بروکسل به وی تاکید نموده که انجام مذاکرات جدید با کی یف مشروط به تعهد اوکراین برای امضای توافقنامه تجاری با بروکسل است.

در جریان اعتراضات روزهای اخیر اوکراین که بزرگترین تظاهرات بعد از وقوع انقلاب نارنجی در این کشور محسوب می گردد بیش از 500 هزار معترض در خیابان های کی یف دست به تظاهرات ضد دولتی زده و خواهان کنار رفتن دولت شدند.

اعتراضات اوکراین از سه هفته قبل و بعد از تصمیم دولت برای تعلیق گفتگوها با اتحادیه اروپا شروع شد. اروپایی ها معتقدند تصمیم کی یف تحت فشار روسیه اجرا شده است.

اتحادیه اروپا در سال 2009 برنامه موسوم به مشارکت شرقی را به شش عضو پیشین اتحاد جماهیر شوروی پیشنهاد کرد. هدف از این برنامه یکپارچه سازی قوانین و مواضع مالی و سیاسی اعلام شد.

نمایندگان اتحادیه اروپا و کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، بلاروس، مولداوی و اوکراین در هفتم ماه می 2009 در پراگ گردهم آمدند و بیانیه مشترکی را در این زمینه امضا کردند. اما طی سالهای اخیر، روابط سیاسی مالی بین اتحادیه اروپا و بلاروس به حداقل کاهش یافت و بلاروس نیز مانند ارمنستان ترجیح داد برای حفظ روابط بهتر با روسیه به اتحاد گمرکی مورد نظر مسکو بپیوندد.

اوکراین نیز در همین جهت در تصمیمی ناگهانی عضویت در برنامه مشارکت شرقی را به حالت تعلیق درآورد. اهمیت استراتژیک این شش کشور بدیهی است البته در این میان، اوکراین با جمعیتی 46 میلیونی و منابع طبیعی و انسانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اتحادیه اروپا، در سه سال اخیر بیش از دو میلیارد و 500 میلیون یورو در این زمینه سرمایه گذاری نموده، اما اکنون با اقدامات روسیه برنامه های بروکسل در حال از هم پاشیدن است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 853

به "ملاقات مک کین با رهبران مخالفان، سرانجام کار اتحادیه اروپا با اوکراین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات مک کین با رهبران مخالفان، سرانجام کار اتحادیه اروپا با اوکراین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید