دُز اضافه واکسن کرونا چیست و برای چه کسانی در کشور تزریق می گردد؟

به گزارش مجله عکسها، دبیر کمیته علمی کشوری ضمن تشریح تفاوت دز بوستر با دز اضافه در واکسن کرونا، گفت: بر اساس آنچه که وعده داده شده تا اوایل آذر ماه به ایمنی جمعی یعنی 75 درصد واکسیناسیون در کشور می رسیم و بعد از آن درباره استراتژی دز اضافه تصمیم گیری می گردد.

دُز اضافه واکسن کرونا چیست و برای چه کسانی در کشور تزریق می گردد؟

دکتر حمیدرضا جماعتی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط تزریق دز بوستر، گفت: باید توجه کرد که بعد از تزریق دو دز واکسن ضد کرونا، دو نوع دز وجود دارد؛ یکی دز بوستر یا یادآور است و دیگری دز اضافه است.

وی اضافه کرد: دز بوستر یا یادآور را زمانی تزریق می نمایند که تقریبا همه افراد واکسینه شده باشند و ایمنی در برابر ویروس به وجود آمده، اما به مرور زمان ایمنی در برابر عامل ویروسی کمرنگ می گردد. در اینجا به تدریج و با مرور زمان اثربخشی واکسن در سیستم ایمنی از بین می رود که معمولا در مطالعات یک بازه زمانی شش ماهه را اعلام نموده اند. به طوری که نشان داده شده که شش ماه بعد از تزریق دو دز واکسن به تدریج سطح آنتی بادی های ضدویروس کرونا، بسیار پایین آمده و از حالت ایمنی بخشی که در برابر ویروس انتظار داریم، کاهش یافته و فرد در معرض عفونت مجدد با ویروس کرونا قرار می گیرد.

جماعتی ادامه داد: حال برای اینکه حالت یادآوری در سیستم ایمنی ایجاد گردد، معمولا از دز سوم استفاده می نمایند که به عنوان دز بوستر یاد می گردد. تزریق این دز در کشورهایی انجام می گردد که تمام افراد جامعه واکسینه شده باشند و بعد از گذشت زمان، ایمنی در برابر ویروس کم شده باشد. در نتیجه در این کشورها دز بوستر در افراد پر خطر و افرادی که در مواجهه مرتب با ویروس هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در کشور ما هم با توجه به اینکه پرسنل و کادر درمان، در درمان مبتلایان به ویروس کرونا دخیل بودند و مدت طولانی از دو دز واکسن شان گذشته، توصیه شد که دز خاطره و بوستر به آنها تزریق گردد. زیرا این افراد روزانه در معرض ویروس کرونا قرار دارند. بنابراین دز بوستر باید برای آنها تزریق گردد تا سیستم ایمنی شان در برابر این ویروس ایمنی کامل را داشته باشد که این اقدام در بیمارستان ها در حال اجرا است.

جماعتی تاکید نمود: حال دز اضافه کرونا زمانی تزریق می گردد که یا واکسن تزریق شده، واکسنی باشد که کارایی خوبی نداشته باشد یا سیستم ایمنی فرد پاسخ مناسب را به واکسن ندهد و علی رغم تزریق واکسن، ایمنی در برابر ویروس را به دست نیاورند. مانند افرادی که به هر علتی دچار اختلال سیستم ایمنی هستند یا افراد مسن. زیرا با افزایش سن، سیستم ایمنی به تدریج و به طور طبیعی کارایی خودش را از دست می دهد. بنابراین توصیه می گردد که در این افراد دز اضافه را تزریق کنیم که معمولا زمان تزریق دز اضافه از حدود یک ماه بعد از دز دوم شروع می گردد و طولانی تر شدن آن بر اساس استراتژی های کشورهای مختلف، فرق دارد و بر اساس پروتکل کشورها ممکن است دز اضافه بعد از زمان طولانی تری تزریق گردد. زمانی هم تزریق می گردد که ایمنی جمعی ناشی از واکسن ایجاد شده باشد. مثلا در جامعه خودمان که سطح ایمنی جمعی را واکسیناسیون 75 درصدی درنظر می گیریم، باید ابتدا این مقدار محقق شده باشد و بعد تزریق دز اضافه شروع گردد.

وی گفت: بنابراین ابتدا باید به هدف مان برسیم. هدفی که وزارت بهداشت، با توجه به ویروس های کرونا و سوش های در گردش، 75 درصد ایمنی جمعی را در نظر گرفته است. با توجه به اینکه هنوز به این مقدار نرسیده ایم، به نظر نمی رسد که فعلا استراتژی به این سمت رود که دز اضافه یا سوم را تزریق کنیم، بلکه ابتدا باید ایمنی جمعی را ایجاد کنیم و دو دز واکسن را در 75 درصد جمعیت تزریق کنیم و بعد وارد تزریق دز اضافه و استراتژی های مربوط به آن شویم که باید در کمیته علمی کرونا مورد بحث قرار گرفته و استراتژی های این کار تعیین گردد.

جماعتی با بیان اینکه تزریق دز اضافه به استراتژی کشورها وابسته است، گفت: از شهریور ماه به بعد واکسیناسیون در کشور سرعت گرفته است و ان شاءالله بر اساس آنچه که وعده داده شده تا اوایل آذر ماه به ایمنی جمعی یعنی 75 درصد واکسیناسیون جمعیت می رسیم و بعد از آن درباره استراتژی دز اضافه تصمیم گیری می گردد. البته فعلا سازمان بهداشت جهانی در زمینه دز اضافه به این نتیجه رسیده که باید در افراد بالای 60 سال بر حسب نوع واکسن تصمیم گیری گردد که آیا دز اضافه برایشان تزریق گردد یا خیر؟.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1967

به "دُز اضافه واکسن کرونا چیست و برای چه کسانی در کشور تزریق می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دُز اضافه واکسن کرونا چیست و برای چه کسانی در کشور تزریق می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید