تاثیر پاندمی کرونا روی اقتصاد و مراکز آموزشی عالی دولت کانادا

به گزارش مجله عکسها، مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، گفت: اقتصاد کانادا حداقل برای دو سال آینده به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته است و نرخ رشد فراوری ناخالص داخلی برای سال های 2020 و 2021 به ترتیب 2/5 درصد و 2/7 پیش بینی شده است.

تاثیر پاندمی کرونا روی اقتصاد و مراکز آموزشی عالی دولت کانادا

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان قیمت هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، گفت: ویروس کرونا بر روی اقتصاد و مراکز آموزش عالی کانادا تاثیر عمیقی بجا گذاشته است. گرچه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به سرعت بر ادامه آموزش ها به صورت آنلاین پاسخ داد، اما بسیاری از بخش های اقتصادی کانادا در اجرای این روش پیروز نبود. طبق گزارش آمار در کانادا نرخ بیکاری هم اکنون 5/6 درصد است که تا سرانجام ماه ژوییه 2/8 میلیون نفر دیگر نیز بر میزان بیکاری اضافه نموده خواهد شد.

اقتصاد کانادا حداقل برای دو سال آینده به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته است

وی اضافه نمود: اقتصاد کانادا حداقل برای دو سال آینده به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته است. بر اساس گزارش چشم انداز کانادا نرخ رشد فراوری ناخالص داخلی برای سال های 2020 و 2021 به ترتیب 2/5 درصد و 2/7 پیش بینی شده است. اکنون این نرخ رشد با توجه به شیوع ویروس کرونا برای سال 2020 در حدود 7 صدم درصد و برای سال 2021 در حدود 2/3 درصد پیش بینی می گردد.

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: به موازات این مسائل، دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا مسایل مختلفی را تجربه می نمایند. یکی از مسائل مهمی که شرایط دانشجویان بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است مساله اقتصادی است. بسیاری از این دانشجویان، ضمن تحصیل مجوز کار دریافت می نمایند و مشغول به کار می شوند. در پرتو این رویه تعدادی از آن ها با کسب تجربه درخواست اقامت دایم می نمایند و برخی دیگر نیز که به کشور خود باز می گردند، با پولی که بدست می اورند، بار اقتصادی تحصیل در کانادا منجر به اضطراب و استیصال نمی گردد. در شرایط فعلی، این دانشجویان حداقل تا سرانجام سال تحصیلی جاری میلادی که اقتصاد کانادا راه افتد با بیکاری روبرو هستند.

مهراد اضافه نمود: هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی سالانه بین 23 تا 27 هزار دلار است. بسیاری از این دانشجویان با وامی که از بانک های محل سکونت خود دریافت می نمایند در دانشگاه های کانادا ثبت نام می نمایند که معمولا نرخ بهره بانکی آن بیشتر از کانادا است. برای مثال، دانشجویان هندی برای وامی که برای تحصیل دریافت می نمایند 10 درصد بهره می دهند. پرداخت این میزان بدهی با احتساب نرخ سود بانکی 10 تا 15 سال طول می کشد. به این دلیل ، کار کردن در کانادا از این جهت که بتوانند بدهی های خود را سریع تر پرداخت نموده و همزمان تجربیات مناسبی نیز بدست آورند، در بازگشت به کشورهای محل سکونت خود بسیار با اهمیت است.

وی در ادامه گفت: از سوی دیگر، برخی از دانشجویان در دوره های تحصیلات تکمیلی تجربه های کاری خوبی بدست می آورند که برای اقامت در کانادا نیز حائز اهمیت است. طبق گزارش های آماری 51 درصد دانشجویان بین المللی برای اقامت در کانادا اقدام می نمایند.

دانشجویان بین المللی منبع مهم درآمد دولت کانادا

مهراد اضافه نمود: برای دولت کانادا دانشجویان بین المللی منبع مهم درآمد است. بر اساس آماری که در سال 2017 میلادی منتشر شده است دانشجویان بین المللی و خویشاوندان آن ها که از کانادا بازدید می نمایند در حدود 12/8 میلیارد دلار به فراوری ناخالص داخلی این کشور یاری نموده اند. این آمار نشان می دهد که دانشجویان بین المللی در بیش از 168 هزار شغل به کار مشغول بوده اند. این دانشجویان وقتی که درخواست ویزای اقامت دایم می نمایند مهاجرینی هستند که دارای مهارت های بالا بوده و به اقتصاد کانادا به وسیله کارآفرینی، نوآوری، ایجاد شبکه های جهانی و به رشد جمعیت در شهر های کوچک و متوسط یاری می نمایند.

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اضافه نمود: کار دانشجویی معمولا در دورهایی که به صورت آنلاین برگزار می گردد معمول نیست. اما، اکنون به خاطر ویروس کرونا که آموزش های دانشگاهی به صورت آنلاین ارایه می گردد این رویه تغییر یافته و مانعی برای اشتغال دانشجویان بین المللی بحساب نمی آید.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1053

به "تاثیر پاندمی کرونا روی اقتصاد و مراکز آموزشی عالی دولت کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر پاندمی کرونا روی اقتصاد و مراکز آموزشی عالی دولت کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید