خرید متری مسکن در بورس

به گزارش مجله عکسها، به دنبال عرضه سهام پروژه های مسکونی در بورس، امکان خرید متری مسکن برای متقاضیان فراهم شده است.

خرید متری مسکن در بورس

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش ایسنا، از روز 16 اردیبهشت ماه امسال تفاهم نهایی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای تامین اقتصادی پروژه های مسکن و حمل و نقل به وسیله بازار سرمایه انجام شد. در فاز اول قرار است 1000 واحد مسکونی از این طریق تامین اقتصادی گردد.

فعال کردن صندوق های زمین و ساختمان و تامین زمین مورد احتیاج فراوری مسکن با اصلاح آیین نامه بر اساس مشکلاتی که سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی داشت در جریان است. مدیران وزارت راه و شهرسازی معتقدند با اصلاح قانون ساماندهی و فراوری و عرضه مسکن تحرکی در بخش فراوری مسکن ایجاد می گردد و می توان علاوه بر تامین مسکن تامین خدمات و توسعه شهری را نیز همزمان انجام داد.

در حال حاضر تفاهمی با سازمان بورس اجرا شده تا تامین سرمایه مستقیم بخش خصوصی در صندوق زمین و ساختمان محقق گردد. چنانچه بخش خصوصی و فعالان صنعت ساخت و ساز، بخشی از صندوق ها را اجاره نمایند توان تامین اعتبار صندوق ها وجود دارد.

از سوی دیگر آن طور که محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - گفته است، امکان خرید و فروش سهام مسکن که تحت عنوان خرید متری مسکن شناخته می شد، در بازار سرمایه ایجاد شده است.

موافقان و مخالفان بورس مسکن چه می گویند؟

با وجود آن که عرضه پروژه های مسکونی و حمل و نقل در بازار سرمایه مخالفان چندانی ندارد، نگرانی بخش خصوصی آن است که این ابزار بیشتر در اختیار بخش دولتی قرار گیرد. سازندگان معتقدند در آن صورت رکود بخش مسکن از بین نخواهد رفت.

فرشید پورحاجت - دبیر کانون انبوه سازان - می گوید: در حال حاضر هم تعدادی از شرکت های سرمایه گذاری مسکن در بورس فعالیت می نمایند اما اقدامات آنها تاثیری در خروج مسکن از رکود ایجاد ننموده است. معتقدم بورس مسکن بیشتر به نفع شرکتهای دولتی و بانک ها است که می تواند بنگاهداری بانک ها را تشدید کند.

او راهکارهای خروج مسکن از رکود را ایجاد مشوق ها، تسهیلات ارزان قیمت، برطرف قوانین مزاحم و کاهش هزینه های خدمات مدیریت شهری و نظام مهندسی برای استفاده از توان بخش خصوصی در ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی دانست و گفت: طرح های دولتی قادر به پاسخگویی به احتیاج سالیانه مسکن کشور نیست.

از سوی دیگر سید حسین افضلی - عضو کمیسیون عمران مجلس - تامین اقتصادی پروژه های مسکونی را استراتژی دانست که در سایر کشورها نیز تجربه شده و آثار مثبتی داشته است. وی با اشاره به حجم بالای نقدینگی سرگردان در کشور، بر لزوم راهنمایی این نقدینگی در جهت درست تاکید نموده و بورس مسکن را جهت درستی می داند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1047

به "خرید متری مسکن در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید متری مسکن در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید