خبرنگاران چرا بعضی از مردم برای مقابله با کرونا در خانه نمی مانند؟

به گزارش مجله عکسها، اصفهان - خبرنگاران- استاد رشته جامعه شناسی دانشگاه اصفهان گفت: سه دسته افراد با سه نگرش و دلیل توصیه های اکید این روزها مبنی بر ماندن در خانه را رعایت نمی نمایند و زمینه ساز شیوع ویروس کرونا و ایجاد خطر برای خود و دیگران می شوند.

خبرنگاران چرا بعضی از مردم برای مقابله با کرونا در خانه نمی مانند؟

جهت دریافت خدمات آلاچیق آماده با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

مرتضی پدریان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: دلایل در خانه نماندن به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را می توان به سه بخش یا سه دسته از شهروندان تقسیم بندی کرد، اولین دسته نفراتی هستند که به صورت روزمزد درمشاغل مختلف کار می نمایند و به اصطلاح به نان شب محتاجند و مجبورند برای تامین معیشت خود روزانه به کار و کسب در آمد بپردازند.

وی ادامه داد: حیات و ادامه زندگی چنین انسان هایی به کار روزانه بستگی دارد و از کارگران تا بسیاری از مغازه داران در این دسته قرار می گیرند و متاسفانه خطر زیادی هم از حیث ابتلا به کووید-19 آنها را تهدید می نماید.

این پژوهشگر اجتماعی اضافه نمود: بر اساس پروتکل جهانی در هنگام قرنطینه شهرها، حاکمیت باید بتواند بخشی از حداقل معیشت روزانه بسیاری از افراد تهیدست و قشر پایین را تامین کند، اما شکل و ساختار اجتماعی و مالی ایران به این شکل نیست و به همین دلیل چنین افرادی توصیه ماندن در خانه را نمی توانند رعایت نمایند و شرایط به آنان دیکته می نماید که در سطح شهر حاضر شوند.

پدریان اضافه نمود: دسته بعدی از شهروندانی که این روزها در خانه ماندن را رعایت نمی نمایند و آنان را در کوچه و خیابان و یا در جاده ها به قصد مسافرت می بینیم، آنانی هستند که این بیماری و تبعات بسیار بالای آن در سطح اجتماع را کم اهمیت، نادیده و یا آن را دروغ و ساخته فکر مسوولان و رسانه های داخلی قلمداد می نمایند، به بیان دیگر بی اعتمادی این دسته اشخاص به اخبار و توصیه ها سبب می گردد که در خانه نمانند و رفتاری مشابه با شرایط روزهای عادی از این دسته سر می زند.

این جامعه شناس اظهار داشت: افراد بی اعتماد نیز مانند شهروندانی که اشاره شد با بیرون آمدن از خانه، مسائل خود و دیگران را مضاعف می نمایند.

وی تقدیرگرایان را دسته سوم از افرادی دانست که برای ماندن در خانه مقاومت می نمایند و راهی کوچه، بازار و یا اماکن مذهبی مثل مسجد و حرم ها می شوند.

به گفته پدریان، این دسته انسان ها می پندارند که بدون اذن خداوند هیچ کاری انجام نمی پذیرد و اتفاقی رخ نمی دهد بنابراین وقتی خداوند بخواهد که به ویروس مبتلا شویم بیمار می شویم و اگر چنانچه نخواهد ما مبتلا به بیماری نخواهیم شد.

وی گفت: بعضی از شهروندان با باورهای مذهبی اینچنین طرز فکری دارند و مانند 2 دسته از افراد ذکر شده در موضوع انتشار ویروس به توصیه پزشکان و مسوولان اهمیت نمی دهند و اسباب دردسر برای خود و هموطنان می شوند.

این استاد جامعه شناسی گفت: بی توجهی هر شخصی و با هر دلیلی تبعاتی مضر برای کل جامعه خواهد داشت و حتی احتمال گرفتاری و ابتلای افزون بر 30 درصد از مردم را در ماه های آینده در پی خواهد داشت.

پدریان با بیان اینکه کرونا موضوعی جهانی و مرتبط با کل کشورهاست و مختص ایران نیست، تاکید نمود: توجه و رعایت توصیه های پزشکی که از زبان مسوولان هم بیان می گردد چاره ساز این مشکل است و از ایرانیان می خواهیم همانند دیگر مردم کشورها از این بیماری سرسرانه نگذرند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان، از ظهر پنجشنبه تا آدینه گذشته و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، هزار و 289 مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به 11 هزار و 364نفر افزایش یافت که تا کنون سه هزار و 529 نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص. شده اند.

در طول 24 ساعت گذشته، 85 نفر از مبتلایان جدید به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به 514 مورد رسید.

وزارت بهداشت مجموع مبتلایان به بیماری کرونا در استان اصفهان (مجموع اصفهان و کاشان) تا روز آدینه بیست و سوم اسفند جاری را 902 بیمار اظهار داشت که با این احتساب، این خطه در رتبه سوم ابتلا به این بیماری پس از تهران و مازندران قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 816

به "خبرنگاران چرا بعضی از مردم برای مقابله با کرونا در خانه نمی مانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چرا بعضی از مردم برای مقابله با کرونا در خانه نمی مانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید