خبرنگاران خانواده ها سهم مشخص کننده ای در پیشگیری از رفتارهای پرخطر دارند

به گزارش مجله عکسها، کرمانشاه- خبرنگاران- معاون پیشگیری بهزیستی کرمانشاه گفت: براساس تحقیقات انجام شده خانواده ها به وسیله ارتباط مناسب با فرزندان، کنترل و نظارت صحیح بر آنها و ایجاد یک رابطه عاطفی مناسب، زمینه های گرایش فرزندان خود به رفتارهای پرخطر و درنتیجه ابتلا به اچ آی وی (ویروس نقص ایمن) را کاهش می دهند.

خبرنگاران خانواده ها سهم مشخص کننده ای در پیشگیری از رفتارهای پرخطر دارند

دکتر مسعود پایدار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، به اهمیت نقش خانواده در پیشگیری و کنترل ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) اشاره نمود و اضافه کرد: سهم مشخص نماینده خانواده ها در پیشگیری از گرایش به رفتارهای پرخطر در استان کرمانشاه براساس تحقیقات انجام شده، به اثبات رسیده است.

وی گفت: براساس تحقیقات مختلف انجام شده مطلعی زنان نسبت به راه های پیشگیری و انتقال HIV بطور کلی متوسط و متوسط به پایین است و کمترین میزان مطلعی در زنان خانه دار است. بیشترین مبتلایان آسیب های اجتماعی زنان خانه داری است که مطلعی پایینی دارند.

وی همچنین در خصوص افزایش سن ازدواج و خطرات ناشی از آن نیز گفت: افزایش سن ازدواج در سال های اخیر و کمتر شدن تمایل جوانان به ازدواج در سنین پایین تر سبب افزایش رفتارهای پرخطر شده است و از سویی ایران از لحاظ جغرافیایی در شرایط بسیار پرخطری قرار گرفته است؛ زیرا در جهت ترافیک موادمخدر واقع شده است.

وی در خصوص دلایل گرایش به رفتارهای پرخطر در بین زنان کرمانشاهی نیز گفت: براساس آنالیز های انجام شده در بین زنان معتاد در استان کرمانشاه، بیشتر این زنان به وسیله شوهر خود به مواد مخدر و در نهایت تزریق مواد مبادرت نموده اند.

معاون پیشگیری بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه گفت: علل ابتلا به اچ آی وی در یک دهه گذشته عمدتا به وسیله تزریق با وسایل مشترک در مصرف نمایندگان تزریقی مواد 2/67 درصد، رابطه جنسی 9/13 درصد، فرآورده های خونی 9/0 درصد، انتقال از مادر به کودک 3/1 درصد و 7/16 درصد هم نامشخص بوده است.

پایدار اضافه کرد: اما طی یک دهه اخیر؛ تزریق با وسایل مشترک در مصرف نمایندگان تزریقی مواد 7/45 درصد، رابطه جنسی 9/37 درصد، انتقال از مادر به کودک سه درصد و 5/13 درصد هم نامشخص بوده است.

فعالیت های بهزیستی با موضوع خانواده جهت کاهش ایدز

معاون پیشگیری بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه به فعالیت های سازمان بهزیستی با موضوع خانواده برای کاهش رفتارهای پرخطر از جمله ایدز اشاره نمود و گفت: مطلع سازی عمومی یکی از این فعالیت ها است که در این راستا اجرای آموزش شناخت بیماری ایدز و روش های پیشگیری از آن تا حدود 65 درصد باعث تغییر مطلعی، نگرش و عملکرد همسران معتاد می گردد. اطلاعاتی مبنی بر اینکه (به تاخیر انداختن تماس جنسی تا زمان ازدواج، داشتن فقط یک شریک جنسی (همسر) و استفاده از وسایل پیشگیری از انتقال عفونت جلوگیری می نماید.

او به آموزش همسران معتاد نیز اشاره نمود و اضافه کرد: با توجه به اینکه زنان به عنوان شریک زندگی همسران معتاد خود، در معرض ابتلای به بیماری ایدز قرار دارند و جز افراد در معرض خطر قرار دارند. جز دسته های دارای اولویت در مطلع سازی، نگرش و پیشگیری از ایدز قرار دارند.

او به آموزش آرایشگران زن نیز اشاره نمود و گفت: براساس آنالیز های انجام شده اطلاعات زنان آرایشگر و مراجعه نمایندگان به آرایشگاه های زنانه در زنانه متوسط و پایین تر از متوسط است. آموزش در این زمینه که تعویض تیغ و استفاده از قطعه جدید نخ بند به عنوان مهمترین روش پیشگیری از ایدز و هپاتیت (ب) در پیرایشگری موثر است.

وی به ارایه خدمت به زنان آسیب دیده و معتاد نیز اشاره نمود و شرح داد: اداره کل بهزیستی کرمانشاه به زنان آسیب دیده اجتماعی و معتادینی که از مراکز بهزیستی خدمت می گیرند و یا نگهداری می شوند خدماتی از جمله آزمایش اولیه شناسایی HIV، ارایه خدمات و بسته کاهش آسیب و آموزش پیشگیری از رفتارهای پرخطر را ارایه می نماید.

آموزش راهکاری برای کاهش ایدز

آموزش خانواده های در معرض خطر در محلات حاشینه نشین نیز از دیگر فعالیت های بهزیستی است که پایدار به آن اشاره نمود و گفت: مطالعات نشان داده است که خانواده در خطر ابتلا به HIV در فرزندان خود به چهار طریق اثر می گذارند.

وی گفت: خانواده ها به وسیله نظارت و کنترل یعنی نظارت و کنترل بیش از حد و همچنین نظارت ناکافی و دادن اختیارات و آزادی های نامعقول سبب گرایش فرزندان به سمت رفتارهای پرخطر خارج از خانه و خانواده می گردد.

وی دومین مورد را رفتار عاطفی والدین دانست و اضافه کرد: والدینی که رابطه عاطفی مناسب و حمایت گونه ای از فرزندان خود ندارند عامل خطری در جهت انحراف رفتاری فرزندان خود هستند.

او نگرش های والدین در خصوص روابط خارج از عرف با جنس مخالف را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: در این زمینه خانواده ها می بایست آموزش های لازم را به فرزندان خود داد و چارچوب های اخلاقی را بصورت مداوم به آنها یادآوری نمایند.

وی به ارتباط بین اعضای خانواده نیز تاکید نمود و توضیح داد: خانواده های متشنج که نزاع و درگیری در آن فراوان است و خشونت و بداخلاقی والدین و ضرب و شتم فرزندان دیده می گردد زمینه ساز رفتارهای پرخطر در فرزندان هستند. همچنین جدال والدین و طلاق نیز احتمال رفتارهای پرخطر را در بین اعضای خانواده بالا می برد.

به گفته او، بیشتر بیماران HIV متعق به خانواده های گسسته و نابسامان هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1445

به "خبرنگاران خانواده ها سهم مشخص کننده ای در پیشگیری از رفتارهای پرخطر دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خانواده ها سهم مشخص کننده ای در پیشگیری از رفتارهای پرخطر دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید