خبرنگاران برآیند پیشگیری از شیوع کرونا در جنوب کرمان

به گزارش مجله عکسها، جیرفت - خبرنگاران - بنا به گفته مسوولان، با وجود غربالگری 95 درصدی جنوب کرمان و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه بهداشتی، محدودیت های کرونایی در این منطقه همچنان ادامه دارد.

خبرنگاران برآیند پیشگیری از شیوع کرونا در جنوب کرمان

سومین نشست ستاد پیشگیری از شیوع کرونا امروز (دوشنبه) با حضور مدیران کل دستگاه های اجرایی جنوب کرمان در جیرفت برگزار و تدابیر لازم برای ادامه راستا مقابله با این ویروس اتخاذ شد.

غربالگری 95 درصد مردم جنوب کرمان

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از غربالگری 95 درصد مردم جنوب کرمان خبر داد و گفت: شهفرایندان از طریق سامانه تلفنی 4030 و سامانه اینترنتی salamat.gov.ir در این غربالگری مشارکت کرده اند.

دکتر اصغر مکارم در نشست ستاد مقابله با کرونا در فرمانداری جیرفت اضافه نمود: فرایند غربالگری ویروس کرونا در هفت شهرستان جنوبی کرمان و تمامی مراکز غربالگری با حضور کارشناسان حوزه بهداشت ادامه دارد.

وی با بیان اینکه پیشگیری از شیوع کرونا در جنوب کرمان دستاورد همکاری و همدلی تمامی مسوولان منطقه است، بیان داشت: مردم با رعایت فاصله گذاری می توانند ضمن کمک به همکاران ما در حوزه بهداشت، در راستا غلبه بر ویروس کرونا نیز موثر باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی را در روز درختکاری بسیار تاثیرگذار در زمینه مقابله با ویروس کرونا عنوان نمود و گفت: سخنان رهبر معظم انقلاب نقش مهمی در تبیین مساله ویروس کرونا داشت.

محدودیت های کرونایی همچنان ادامه دارد

فرماندار جیرفت نیز از ادامه محدودیت های کرونایی خبر داد و گفت: این محدودیت ها تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

ابوذر عطاپور وزیری در این نشست اضافه نمود: بازار جیرفت تا اطلاع ثانوی تعطیل و نظارت بر بازار به شدت ادامه دارد.

وی ادامه داد: تمامی اصناف شهرستان به جز 13مورد برای تهیه اقلام ضروری مردم تا اطلاع بعدی اجازه فعالیت ندارند.

وی شرح داد: صنوف آپاراتی، بنکداران و عمده فروشان مواد غذایی، خواربار فروشان، لوازم و تجهیزات پزشکی، قصابی ها، لبنیات و مواد غذایی، شوینده و بهداشتی، مرغ و ماهی فروشان، میوه فروشان، نانوایان، میادین میوه و تره بار و تعویض روغن و کارواش و تعمیر لوازم خانگی و سرمایشی می توانند روزانه به مردم خدمات ارایه کنند.

فرماندار جیرفت با بیان اینکه تمام اصناف باید به مصوبات ستاد مقابله با کرونا پایبند باشند، گفت: چنانچه کسانی این مصوبات را نقض کنند اقدام علیه بهداشت عمومی محسوب شده و برابر مقرارت با آنها برخورد می شود.

وی از همکاری اصناف این شهرستان قدردانی کرد و گفت: این تصمیم برای سلامت خود بازاریان و مردم گرفته شده لذا امیدواریم مردم عزیز نکات بهداشتی را رعایت کرده و از تردد در سطح شهر خود داری کنند.

وی گفت: این مصوبات در زمینه کاهش اجتماعات مردمی در مرکز شهر برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا است و برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا مردم از حضور در اجتماعات خودداری کرده و به توصیه های وزارت بهداشت توجه کنند.

عطاپور وزیری از مردم شهرستان جیرفت درخواست کرد که در خانه ها بمانند و فقط برای انجام امور ضروری، آن هم از هر خانواده یک نفر اقدام کند.

رییس شورای تامین شهرستان جیرفت از ممنوعیت تردد افراد غیربومی به این شهرستان خبر داد و گفت: این ممنوعیت همچنان ادامه دارد.

وی اضافه نمود: تیم های بهداشتی و نظامی برای جلوگیری از شیوع کرونا شبانه روز ورودی این شهرستان را پایش می کنند.

فرماندار جیرفت شرح داد: ملاک تشخیص بومی بودن، کد ملی یا شماره پلاک خودرو و آدرس مندرج دربیمه نامه خودرو بوده و تردد خودرو های غیرمجاز نیز ممنوع است، در صورت مشاهده در معابر داخل شهرهای استان، به مبلغ 500 هزار تومان جریمه و توقیف خودرو به مدت یک ماه اعمال قانون صورت می گیرد.

وی بیان داشت: اطلاع رسانی لازم برای حساس سازی مردم نسبت به بیماری کرونا اجرا شده از این رو مردم به موارد اعلام شده توجه کنند.

اصناف زیر ذره بین بازرسان

ریس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان هم از نظارت ویژه بر اصناف جنوب کرمان خبر داد و گفت: بازرسان این سازمان در 2 نوبت صبح و عصر اصناف جنوب را رصد می کنند و در صورت باز بودن اصناف غیر ضرور با آنها برخورد قانونی می شود.

مسلم مروجی اضافه نمود: تمامی فروشندگانی که بر اساس دستور استاندار کرمان و مصوبه ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا، فعالیت صنفی آن ها در حال انجام است باید موازین بهداشتی از جمله دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی کننده در محل واحد خود داشته، در غیر این صورت از ادامه فعالیت این واحدها جلوگیری می شود.

وی از اصناف غیر ضرور که تمکین و همکاری لازم را داشته و نسبت به تعطیل کردن مغازه خود اقدام کردند قدردانی کرد و گفت: این اقدامات برای تامین سلامتی مردم است.

وی به مصوبات نشست ستاد مقابله با کرونا در فرمانداری جیرفت اشاره کرد و گفت: صنف عطاری تا اطلاع ثانوی نیز مانند دیگر صنوف غیرضرور تعطیل است.

فعالیت مشروط پایانه های مسافربری جنوب با رعایت نکات بهداشتی

معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای جنوب کرمان با بیان اینکه اگر اتوبوس های مسافربری فعال نشوند مردم از طریق خودوهای سواری اقدام به سفر می کنند، گفت: با توجه به مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا، اتوبوس های مسافربری با حمل 30 درصد مسافر آن هم با حفظ نکات بهداشتی مورد تاکید کارشناسان مرکز بهداشت می توانند اقدام به جابه جایی مسافر کنند.

مجتبی محمودی اضافه نمود: این مصوبه همچنان پابرجاست و مقررات بعدی بر اساس مصوبات ستاد مقابله با کرونا ابلاغ می شوند.

وی گفت: اداره کل راهداری تمام تلاش خود را در زمینه مقابله با ویروس کرونا انجام می دهد.

معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای جنوب کرمان شرح داد: میزان ورودی خودروها به شهر جیرفت نسبت به مدت مشابه سال قبل در این زمان 50 درصد کاهش داشته است.

250 واحد صنفی در جیرفت پلمب شد

فرمانده انتظامی جیرفت نیز از پلمب 250 واحد صنفی این شهرستان در طرح نظارت بر اصناف با موضوع پیشگیری از ویروس کرونا خبر داد و گفت: این واحدها از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون در این شهرستان اعمال قانون شدند.

سرهنگ رضا محمدرضایی اضافه نمود: این واحدهای صنفی به علت نقض اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا، توسط متصدیان و نادیده دریافت ابلاغیه های صنفی پلمب شدند.

وی ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون بیش از یکهزار و 300 بازدید از اصناف شهرستان انجام شد.

فرمانده انتظامی جیرفت از تشکیل 12 مورد پفراینده قضایی در مورد شایعه پراکنی در فضای مجازی خبر داد و گفت: این افراد توسط پلیس فتا احضار و پفراینده متهمان به مراجع قضایی ارسال شد.

شهرداری جیرفت آماده همکاری شبانه روزی با دانشگاه علوم پزشکی

شهردار جیرفت هم در این نشست از آمادگی کامل مجموعه شهرداری برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در شهرستان خبر داد و گفت: شهرداری به صورت شبانه روزی آماده همکاری با مجموعه سلامت است.

نعمت الله حسین زاده اضافه نمود: شهرداری جیرفت با تمام قوا در حال ضدعفونی معابر پرتردد شهر و مکان های عمومی است.

وی از مسدود کردن راستاهای اصلی شهر جیرفت خبر داد و گفت: اتوبوس های شهرداری در راستاهای منتهی به مرکز شهر مستقر هستند تا از ورود خودروها و ازدحام در مرکز شهر جلوگیری شود.

شهردار جیرفت همچنین از مسدود شدن راستاهای منتهی به آرامستان این شهرستان خبر داد و گفت: برگزاری هرگونه تجمع در این مکان ممنوع است.

وی ادامه داد: همکاری مردم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بسیار ضروری است لذا شهفرایندان از حضور در اجتماعات خودداری کنند.

شهرستان جیرفت با 316 هزار نفر جمعیت از پنج بخش مرکزی، اسماعیلی، ساردوئیه، جبالبارز و اسفندقه تشکیل شده و در فاصله 230 کیلومتری جنوب کرمان واقع است.

دانشگاه علوم پزشکی جیرفت مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان با جمعیت یک میلیون نفر را تحت پوشش دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 8 خرداد 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1007

به "خبرنگاران برآیند پیشگیری از شیوع کرونا در جنوب کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برآیند پیشگیری از شیوع کرونا در جنوب کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید