خبرنگاران اتحادیه اروپا: شرایط حداقلی برای برگزاری انتخابات آزاد در ونزوئلا فراهم نشده است

به گزارش مجله عکسها، تهران- خبرنگاران- مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه دولت و مخالفان در ونزوئلا خواهان حضور این اتحادیه به عنوان ناظر در انتخابات آینده این کشور هستند، گفت که شرایط حداقلی برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه مهیا نشده است.

خبرنگاران اتحادیه اروپا: شرایط حداقلی برای برگزاری انتخابات آزاد در ونزوئلا فراهم نشده است

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای که سه شنبه شب در تارنمای رسمی این اتحادیه منتشر شد، گفت که تماس های مختلفی با نمایندگان دولت نیکلاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا و مخالفان او در ارتباط با انتخابات پیش رو برای مجلس ملی این کشور داشته است.

بورل اضافه کرد که دولت مادورو پیشتر از این اتحادیه خواسته بود که یک هیات همراهی انتخابات به ونزوئلا بفرستد، اما این اصطلاح برای این اتحادیه نامفهوم بوده و اروپایی ها برای ارسال آنچه خود هیات نظارت بر انتخابات می نامند، خواستار تضمین شرایط حداقلی اعتبار، شفافیت و جامعیت و همچنین امکان نظارت در برگزاری انتخابات در این کشور هستند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید نمود که در پی تماس های متعددی که با نمایندگان و رهبران سیاسی ونزوئلا داشته، به این نتیجه رسیده که شرایط مورد نظر او برای برگزاری انتخابات تامین نشده و او پیشنهاد داده است که ضرب الاجل های مربوط به انتخابات برای فراهم کردن این شرایط تمدید گردد.

به گفته بورل، وزیر امور خارجه ونزوئلا در نامه ای به وی از توافق دولت با بخشی از مخالفان خبر داده است، اما از نظر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این کافی نیست و باید با بخش گسترده تری از مخالفان به توافق رسید.

شورای ملی انتخابات ونزوئلا ماه گذشته با اعلام این اینکه انتخابات پارلمانی در این کشور در تاریخ 16 آذر سال جاری برگزار خواهد شد، گفت که رقابت های انتخاباتی به مدت دو هفته از یکم تا پانزدهم آذر صورت می گیرد و بر اساس پیش بینی ها، 89 حزب در این انتخابات شرکت خواهند کرد.

مجلس قانونگذاری کنونی ونزوئلا 167 عضو دارد اما از مجلس آینده تعداد نمایندگان آن به 277 نفر افزایش خواهد یافت. مجلس آینده ونزوئلا از سال آینده میلادی کار خود را برای یک دوره پنج ساله شروع می نماید.

مادورو از تصمیم شورای انتخابات استقبال نموده و گفته است که حزب حاکم سوسیالیست که او رهبری اش را برعهده دارد، رایزنی ها با احزاب متحد خود برای معرفی نامزدهایشان را شروع نموده است.

در همین حال خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا دولت را متهم نموده است که می خواهد انتخاباتی فاقد کمترین شفافیت برگزار کند. در دوره قبلی انتخابات ونزوئلا در دسامبر 2015 ، مخالفان دولت 112 کرسی از 167 کرسی مجلس را بدست آوردند.

به دنبال آن انتخابات، ونزوئلا وارد بحرانی داخلی شد که پس از انتخاب مجدد مادورو به ریاست جمهوری شدت یافت و طی سال های اخیر ناآرامی های سیاسی و بحران مالی بی سابقه این کشور را گرفتار نموده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1249

به "خبرنگاران اتحادیه اروپا: شرایط حداقلی برای برگزاری انتخابات آزاد در ونزوئلا فراهم نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اتحادیه اروپا: شرایط حداقلی برای برگزاری انتخابات آزاد در ونزوئلا فراهم نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید