حمدوک امروز به عربستان می رود ، هشدار سودان درباره کاهش آب نیل با آبگیری سدالنهضه

به گزارش مجله عکسها، نخست وزیر سودان در راس یک هیئت بلندپایه از مقامات این کشور امور راهی عربستان می گردد تا با ولیعهد این کشور و سایر مقامات بلندپایه ریاض به گفت وگو بنشیند.

حمدوک امروز به عربستان می رود ، هشدار سودان درباره کاهش آب نیل با آبگیری سدالنهضه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رسمی سودان، عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان برای انجام یک ملاقات رسمی از عربستان امروز فرودگاه خارطوم را به مقصد ریاض ترک می نماید تا با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و سایر مقامات بلندپایه این کشور درخصوص گسترش روابط دوجانبه و سایر موضوعات مورد علاقه دو کشور گفت وگو کند.

در این سفر، وزیران خارجه، دارایی، کشاورزی، اقتصاد، سرمایه گذاری و همکاری های بین المللی به همراه مدیر سرویس اطلاعات و امنیت سودان عبدالله حمدوک را همراهی می نمایند.

در برنامه سفر حمدوک به عربستان، ملاقات با معاون نخست وزیر، وزیر دفاع این کشور گنجانده شده و قرار است وزیران سودانی با همتایان سعودی خود درباره همکاری های دوجانبه به گفت وگو بنشینند.

به گفته کارشناسان، در سفر نخست وزیر سودان به ریاض، تحولات جنگ یمن و همکاری های نظامی خارطوم- ریاض در این زمینه ، تنش مرزی میان سودان و اتیوپی، تحولات امنیتی در حوزه دریای سرخ و شاخ آفریقا، اوضاع داخلی سودان پس از پیوستن گروه های مسلح دارفوری به دولت و شورای حاکمیتی سودان.. مورد آنالیز قرار می گیرند.

این روزنامه در خبر دیگری نوشت: وزارت منابع آب سودان با اشاره به آغاز مرحله دوم آبگیری سدالنهضه در اتیوپی اعلام نمود: آب رود نیل آبی در 6 ماه آینده به شدت کاهش پیدا خواهد نمود و کشاورزان برای جلوگیری از متحمل شدن ضرر، تدابیر لازم را اتخاد نمایند.

مقامات خارطوم گفته بودند: با آغاز مرحله دوم آبگیری سدالنهضه زندگی 20 میلیون سودانی در معرض خطر قرار می گیرد.

اتیوپی اعلام نموده بود: مرحله دوم آبگیری سد النهضه را در ژوئیه آینده به میزان یک میلیادر و 500 میلیون متر مربع آغاز می نماید. خواه به توافقی با مصر و سودان در این زمینه دست یافته باشیم یا نه.

هرچند که مصر، سودان و اتیوپی با از سرگیری مذاکرات درباره آبگیری و فعال سازی سدالنهضه موافقت نموده اند اما خارطوم و قاهره گفته اند: در صورت دست نیافتن به توافق درباره سدالنهضه، مصر و سودان برای حفاظت از امنیت آبی خود سناریوهای دیگری طراحی نموده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1642

به "حمدوک امروز به عربستان می رود ، هشدار سودان درباره کاهش آب نیل با آبگیری سدالنهضه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمدوک امروز به عربستان می رود ، هشدار سودان درباره کاهش آب نیل با آبگیری سدالنهضه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید