تاثیر کرونا بر شیوع بیشتر پدیده چاقی ، لزوم غربالگری قد و وزن همه دانش آموزان

به گزارش مجله عکسها، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه چاقی، محصول سبک زندگی ماست که بر میزان تحرک و پویایی افراد اثر گذاشته است، گفت: در این میان کرونا بر کم تحرکی جمعی افزوده و خانه نشینی و کم تحرکی به شیوع بیشتر پدیده چاقی یاری نموده است.

تاثیر کرونا بر شیوع بیشتر پدیده چاقی ، لزوم غربالگری قد و وزن همه دانش آموزان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در مراسم افتتاحیه طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان و افتتاح نمایشگاه آن که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید با بیان اینکه دو تا 9 درصد هزینه های سلامت، صرف پیامدهای چاقی می گردد که در دهه های اخیر افزایش یافته و بیش از دو برابر شده است، گفت: پدیده چاقی بین نیم تا 1.7 درصد از فراوری ناخالص داخلی کشورها را هدر می دهد.

وی اضافه کرد: هزینه درمان خانواده های دارای افراد چاق 37 درصد بیش از سایر خانواده هاست. 60 درصد دیابت و 18 درصد بیماریهای قلبی ناشی از اضافه وزن است و افراد چاق دو برابر بیشتر دارو مصرف و یک و نیم برابر بیشتر به پزشک مراجعه می نمایند. میزان بستری آنها بیشتر و میزان از کارافتادگی شان دو برابر بیشتر است. همچنین امید به زندگی شان چهار تا 10 سال کمتر از سایرین است و این آمارها نشان می دهد با پدیده عظیم و خطرناکی روبه رو هستیم که باید برای آن تدبیر کرد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه موظف هستیم به سلامت جسمی و روحی دانش آموزان نیز حساس باشیم و نسبت به آن عکس العمل نشان دهیم گفت: تربیت متوازن و هماهنگ تربیتی است که در کنار توجه به قوای ذهنی و دانش، سلامت دانش آموزان را هم تحت مراقبت قرار می دهد.

حاجی میرزایی ادامه داد: این مشکل محصول سبک زندگی ماست که بر میزان تحرک و پویایی افراد اثر گذاشته است. در این میان کرونا بر کم تحرکی جمعی اضافه نموده و خانه نشینی و کم تحرکی به شیوع بیشتر پدیده چاقی یاری نموده است.

وی با بیان اینکه طرح کوچ منوط به غربالگری سراسری است که آمارها حکایت از استقبال خوب استان ها و خانواده ها دارد اظهار کرد: ما انسان ها یک دایره احتیاجهایی برای سلامت جسمی و روحی داریم. در مقابل آن تقاضاها و خواسته هایی داریم که برای تحقق آنها تلاش میکنیم. شرایط مطلوب شرایطی است که دایره احتیاجها و خواسته ها با همدیگر منطبق شوند.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: اگر این دو دایره از همدیگر فاصله گرفتند شرایط نگران نماینده می گردد. اینکه چگونه می توانیم احتیاجهای افراد را در سبد تقاضای آنها قرار دهیم یک فرایند خلاقانه و پیچیده احتیاج دارد.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه مسئولیت دینی، شرعی و اجتماعی همه ما اقتضا می نماید که در این دوران با

تمام توان برای آموزش، پرورش و سلامت دانش آموزان تدبیر کنیم و در میدان حضور داشته باشیم عنوان نمود: باید به دانش آموزان یاری کنیم. این مهم احتیاجمند وجود نیروهای خستگی ناپذیر است که توانایی لازم را برای برقراری ارتباط صمیمانه و نزدیک با دانش آموزان را دارا هستند و خلاقیت و توانمندی دارند.

وی اضافه کرد: مجموعه ای از تلاش ها و تلاش ها برای اجرای این طرح در کشور اجرا شده و امیدوارم در اسفندماه نه تنها به اهداف معین شده برسیم، بلکه از اهداف پیشی بگیریم. اگر بتوانیم سبک زندگی و الگویی را در دانش آموزان نهادینه کنیم که در قالب آن پویا و فعال باشند در تمام زندگی شان اثر خواهد گذاشت.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اگر اکنون انتخاب درستی صورت بگیرد، مابقی انتخاب های ما در طول زندگی اصلاح خواهد شد، گفت: این کار را نمی توانیم به خوبی پیش ببریم مگر آنکه خانواده ها و انجمن اولیا و مربیان پای کار بیایند. همچنین باید از ظرفیت تمام معلمان بهره مند شد. باید زمینه های شوق آفرینی و تقویت انگیزه دانش آموزان را فراهم کرد.

حاجی میرزایی اضافه کرد: اجازه ندهیم که تعطیلی آموزش حضوری، مانع اجرای شایسته و سنجیده این طرح گردد. کسی که مسئول غربالگری و کنترل دانش آموزان است باید هر هفته کنترل کند و با مدارس و خانواده ها پیوند برقرار کند.

وی با اشاره به تغییر زیست بوم آموزشی در دوران کرونا، تاکید نمود که ارزیابی نهایی ما در سرانجام سال این است که آیا توانستیم جهت جایگزین را به گونه ای بپیماییم که به نتایج مورد انتظار برسیم؟ اگر این مهم اتفاق نیفتد فرصت سوزی نموده ایم. همکارانم در استان ها روی تک تک دانش اموزان حساس و پیگیر شرایط تک تک آنها باشند. ضروری است همه دانش آموزان تحت غربالگری قد و وزن قرار بگیرند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1365

به "تاثیر کرونا بر شیوع بیشتر پدیده چاقی ، لزوم غربالگری قد و وزن همه دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر کرونا بر شیوع بیشتر پدیده چاقی ، لزوم غربالگری قد و وزن همه دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید