بیانیه هماهنگ کننده نشست کمیسیون مشترک برجام

به گزارش مجله عکسها، کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه در سرانجام یازدهمین نشست خود در وین با صد ور بیانیه ای توضیح داد؛ برطرف تحریم ها که امکان عادی سازی روابط تجاری و مالی با ایران را می دهد، بخش حیاتی برجام است.

بیانیه هماهنگ کننده نشست کمیسیون مشترک برجام

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، متن این بیانیه به توضیح زیر است :

 1. نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 15 اسفندماه 1397 در وین برگزار گردید. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای برجام را بر عهده دارد.
 2. نشست به ریاست خانم هلگا اشمید، به نمایندگی از طرف نماینده عالی اتحادیه اروپایی، و با حضور چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک، در سطح معاونین وزرای خارجه/ مدیران سیاسی برگزار گردید.
 3. اعضای برجام مجددا بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و موثر آن در تمام بخش ها تاکید نمودند. آنها خاطرنشان نمودند برجام یک عنصر کلیدی در ساختار دنیای عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه می باشد که بر اساس قطعنامه 2231 با اتفاق آرا مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است.
 4. اعضاء تداوم اجرای تعهدات مرتبط هسته ای علی رغم اعمال مجدد تحریم های آمریکا و آثار آن بر اقتصاد ایران، همانطور که چهارده گزارش پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی، از جمله آخرین گزارش مورخ 3 اسفندماه، تایید نموده است، مدنظر قرار داده و از آن استقبال کردند. آنها همچنین از نقش حرفه ای و بی طرفانه ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی، که تنها نهاد مسئول نظارت و تایید اجرای تعهدات مربوط به هسته ای ایران در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد (JCPOA) و شورای امنیت سازمان ملل متحد است، تقدیر کردند.
 5. اعضا کماکان پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تاسیسات فردو به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری را مورد حمایت قرار خواهند داد. اعضا همچنین مجددا حمایت خود را از پروژه هایی که در حوزه همکاری هسته ای صلح آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام قرار دارند اعلام و از ادامه اجرای آن ها استقبال کردند. مضافاً، اعضاء مجددا، آمادگی کانال خرید برجام برای ارزیابی درخواست های مرتبط به انتقال اقلام به ایران و عزم خود برای حمایت بیشتر از مشارکت بین المللی در این زمینه را اعلام کردند.
 6. . اعضا اذعان نمودند که در کنار اجرای تعهدات هسته ای از سوی ایران، برطرف تحریم ها که امکان عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را می دهد، یک بخش حیاتی از برجام است.
 7. اعضا تعهدات خود در مورد برطرف تحریم ها را، در پرتو بیانیه نشست وزرای کمیسیون مشترک برجام مورخ 15 تیرماه 1397، بیانیه وزرای مورخ 2 مهرماه 1397 و متعاقب نشست مورخ 14 اسفندماه 1397 کارگروه اجرای برطرف تحریم ها، آنالیز و مرور کردند. آن ها همچنین آثار اعمال مجدد تحریم های آمریکا که به موجب برجام برطرف شده بودند را آنالیز و کوشش های مرتبط با حفظ منافع ناشی از برطرف تحریم ها را مورد ارزیابی قرار دادند.
 8. اعضاء، مشخصا نظر به فوریت و ضرورت حصول نتایج ملموس، از ثبت اینستکس به عنوان یک سازوکار ویژه جهت ایجاد ارتباطات موثر اقتصادی، و همچنین از عزم فرانسه، آلمان و انگلستان به عنوان سهامداران اولیه آن برای تسهیل تجارت قانونمند با ایران در تطابق با قوانین و مقررات بین المللی و اروپایی، استقبال کردند. در همین زمینه، مدیر اینستکس، آقای فیشر، روز قبل، گزارشی از اقدامات در حال اجرا ارائه کرد. اتحادیه اروپایی به حمایت خود از فعال سازی این سازوکار در اسرع وقت و در همکاری نزدیک با نهاد متناظر ایرانی که در حال تاسیس است ادامه خواهد داد. همچنین از تعهد برای توسعه فعالیت های اینستکس به شمول سایر دولت های علاقه مند اروپایی و کوشش برای شمول آن در مراحل بعدی بر فعالان اقتصادی کشورهای ثالث، حمایت می نماید.
 9. به همین دلیل، اعضا ابتکارهایی متخذه برای حمایت از تجارت و روابط اقتصادی با ایران، از جمله ماموریت های تخصصی بخشی، تشویق و برقراری ارتباط میان موسسات متوسط و کوچک ایرانی و طرف هاای خارجی، برقراری تماس با بانک ها، فعالان اقتصادی و شرکای مهم در تمامی دنیا را مدنظر قرار دادند.
 10. مضافا، اعضاء با تاکید بر استمرار تعهد خود، اقدامات برای حمایت از اهداف ذیل را مورد آنالیز قرار دادند:
  • حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه های مختلف با ایران.
  • تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی.
  • تداوم روابط حمل و نقل دریایی، زمینی، هوایی و ریلی.
  • تقویت پوشش اعتبار صادراتی
  • حمایت روشن و موثر از فعالان اقتصادی که با ایران تجارت می نمایند، به ویژه شرکت های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می شوند.
  • تشویق سرمایه گذاری های بیشتر در ایران،
  • حمایت از فعالان اقتصادی در سرمایه گذاری ها و دیگر فعالیت های تجاری و اقتصادی که با، یا در رابطه با، ایران انجام می دهند.
  • گردهم آوردن کارشناسان بخش دولتی و خصوصی، از جمله به وسیله تقویت شوراهای تجاری.
  • حمایت عملی از تجارت و سرمایه گذاری در ایران
  • حمایت از شرکت ها در برابر آثار فراسرزمینی تحریم های ایالات متحده.
 11. اعضا بر تصمیم خود برای حمایت از راهکارهای عملیاتی درخصوص برطرف تحریم ها تاکید و توافق کردند پیشرفت های حاصله را به دقت زیر نظر داشته باشند و جلسه کمیسیون مشترک را، از جمله در سطح وزیران، به نحو مقتضی برای پیشبرد کوشش های مشترک تشکیل دهند. آن ها همچنین کوشش های خود در راستای حفظ برجام از جمله در مورد برطرف تحریم ها به وسیله تعاملات تخصصی کارشناسی حسب مورد با تشکیل کارگروه های فرعی زیر مجموعه کارگروه برطرف تحریم ها را تشدید خواهند نمود.

49311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 230

به "بیانیه هماهنگ کننده نشست کمیسیون مشترک برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه هماهنگ کننده نشست کمیسیون مشترک برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید