به یاد عِمران روشنی مقدم؛ خودکشی های سینمای ایران

به گزارش مجله عکسها، خبرنگاران: ماجرای جانکاه خودکشی عِمران روشنی مقدم به خاطر 500هزارتومان، بهانه ای شد که به سهم خودکشی در سینمای ایران بپردازیم. این لیست کامل نیست و صرفا بخشی از ماجرا شامل می گردد، خودکشی گوگوش در همسفر، خواهر قیصر و...با این مطلب همراهی کنید.

به یاد عِمران روشنی مقدم؛ خودکشی های سینمای ایران

خانه دختر

خانه دختر فیلمی به کارگردانی شهرام شاه حسینی، نویسندگی پرویز شهبازی و تهیه نمایندگی محمد شایسته و با بازی حامد بهداد، باران کوثری، پگاه آهنگرانی و رعنا آزادی ور است.

خلاصه داستان

این فیلم داستان دختری به نام سمیرا است که میخواهد با منصور ازدواج کند، در روز پیش از عروسی مادر منصور سمیرا را برای معاینه نزد دکتر زنان می برد، اما سمیرا که از این موضوع شوکه شده است از این کار ممانعت نموده و در خیابان اقدام خودکشی می نماید.

متری شیش و نیم

فیلم به کارگردانی آقای سعید روستای ساخته شد. از بازیگران به نام این فیلم، نوید محمدزاده، پیمان معادی، فرهاد اصلانی و پریناز ایزدیار بودند.

خلاصه داستان

فیلم در خصوص جستجوی تیمی از پلیس های اداره مبارزه با مواد مخدر هست که به دنبال سردسته مافیای فراوری و توزیع مت آمفتامین (شیشه) هستن. در ابتدای فیلم شاهد یک تعقیب و گریز جذاب همراه با یک مرگ خاموش هستیم که فوق العاده بیننده رو شوکه می کنه، پیگیری های صمد به جایی می رسه که اعضای مهم باند فراوری و توزیع شیشه رو به همراه تیمش دستگیر می کنه و به الهام می رسه و با تهدید الهام به خونه ناصر می رسه و ناصر رو در منزلش، لم داده در استخر پنت هاوسش، خودکشی نموده دستگیر می نماید.

سال دوم دانشکده من

سال دوم دانشکده من، تازه ترین فیلم رسول صدرعاملی در مقام کارگردان بعد از 9 سال پس از ساخت فیلم در انتظار معجزه است. این فیلم بر اساس فیلمنامه ای از پرویز شهبازی است.

خلاصه داستان

مهتاب و آوا دانشجویان سال دوم دانشکده معماری هستند که به اتفاق تعدادی دیگر از همکلاسی هایشان برای یک سفر چند روزه دانشجویی از تهران به اصفهان می فرایند. در اصفهان آوا خونریزی مغزی می نماید و به بیمارستان منتقل می شود. در آنجا به علی زنگ می زند که به اصفهان بیاید و ...

طعم گیلاس

طعم گیلاس فیلم ایرانی در سبک مینیمالیستی به کارگردانی و نویسندگی عباس کیارستمی در سال 1376 است.

خلاصه داستان

مرد میانسالی به نام بدیعی سوار بر اتومبیل خود شهر را زیر پا می گذارد تا کسی را برای خاک ریختن روی گور خود پس از خودکشی پیدا کند. قرار است او امشب چندین قرص خواب بخورد و در چاله ای که قبلاً کنده دراز بکشد و فرد دیگری که حالا در پی پیدا کردن اوست، فردا صبح روی جنازه اش خاک بریزد.

ملی و راه های نرفته اش

مَلی و راه های نرفته اش فیلمی به کارگردانی و نویسندگی تهمینه میلانی است.

خلاصه داستان

ملیحه، دختر جوان و کم تجربه عاشق جوانی به نام سیامک می شود و بر خلاف میل خانواده، با او ازدواج می نماید و به زودی تفاوت دیدگاه و اختلاف فرهنگی بین این دو آشکار می شود.

همسفر

همسفر را هم حتما می شناسید، فیلمی به کارگردانی و نویسندگی مسعود اسداللهی محصول سال 1354.

خلاصه داستان

مردی، که رئیس شرکتی است، عاطفه را اغفال نموده، اما حاضر به ازدواج با او نیست. مراسم ازدواج عاطفه با جوانی دیگر به هم می خورَد و او که اختلال حواس پیدا نموده، تصمیم می گیرد از خانهٔ پدری اش بگریزد. جوان جلنبری به نام علی و دایی رستم به قصد سرقت وارد خانهٔ غلامحسین می شوند. دایی رستم به دام می افتد و غلامحسین درصدد برمی آید که عاطفه را برای حفظ آبرو به مدت یک هفته به عقد دایی رستم درآورَد. عاطفه برای یافتن رئیس شرکت به شمال می رود و علی و دایی رستم مأمور می شوند تا در ازای هفتاد هزار تومان او را به خانهٔ پدر بازگردانند.

علی عاطفه را می یابد و عاطفه، وقتی که بار دیگر از طرف رئیس شرکت رانده می شود، به قصد خودکشی می گریزد. علی او را تعقیب می نماید و مانعش می شود. آن دو، بعد از ماجراهایی، در طول سفر به هم علاقه مند می شوند. علی عاطفه را به غلامحسین تحویل می دهد و پاداش خود را می گیرد. غلامحسین تصمیم می گیرد دخترش را به لندن بفرستد؛ اما علی به فرودگاه می رود و عاطفه با او همراه می شود.

قیصر

قِیصَر فیلمی به کارگردانی و نویسندگی مسعود کیمیایی، ساخته سال 1348 است و بازیگرانی، چون بهروز وثوقی، ناصر ملک مطیعی، جمشید مشایخی، ایران دفتری، پوری بنایی، بهمن مفید، جلال پیشوائیان و شهرزاد در آن نقش آفریده اند.

خلاصه داستان

یکی از برادران آب مَنگُل به نام منصور، فاطی را هتک حرمت می نماید. فاطی، پس از نوشتن نامه ای به مادر و دایی اش، خودکشی می نماید و در بیمارستان جان می دهد. فرمان، برادر عظیم فاطی، پس از مطلع شدن از موضوع، به دکان برادران آب مَنگُل می رود. او، چون پیشتر قسم خورده بوده که دیگر هرگز دست به چاقو نبرد، با دستان خالی با برادران آب مَنگُل روبرو می شود. دو برادر منصور، رحیم و کریم، او را غافل گیر نموده، می کشند.

قیصر، برادر کوچکِ فرمان، از سفر جنوب بازمی شود و پس از مطلع شدن از قضیه، به قصد انتقام به سراغ برادران آب مَنگُل می رود. او کریم را در حمام و رحیم را در کشتارگاه از پا درمی آورد. سپس به اتفاق ننه مشهدی، رخت شوی محله شان، برای زیارت به مشهد می رود. وقتی قیصر از زیارت بازمی شود، از مرگ مادرش باخبر می شود. در گورستان، به هنگام دفن مادرش، به یاری نامزدش از چنگ پلیس می گریزد و به واسطهٔ رقاصه ای منصور را در ایستگاه راه آهن یافته، او را با چاقو می کشد. دست آخر نیز پلیس او را دستگیر می نماید.

تیک آف

تِیک آف فیلمی به کارگردانی و نویسندگی احسان عبدی پور محصول سال 1394 است.

خلاصه داستان

داستان فیلم با دستگیری فائز، و حمزه آغاز می شود. در ادامه بازجو از آنها می خواهد همه چیز را تعریف نمایند. در ادامه، فائز آغاز به گفتن گذشته می نماید و فیلم فلش بک می زند. زندگی پر از مصیبت خانواده فائز به نمایش درمیاید. دوست صمیمی فائز، شیرزاد، بخاطر خیانت نامزدش سیمین با عکاس عروسیشان، افسرده شده و پنح سال در کشتی زندگی می نماید. مجدداً به بوشهر برمیشود. ادامه فیلم به روابط و عقده های جوانی این چند نفر می پردازد.

منبع: برترین ها
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1186

به "به یاد عِمران روشنی مقدم؛ خودکشی های سینمای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به یاد عِمران روشنی مقدم؛ خودکشی های سینمای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید