بلینکن: برنامه هسته ای ایران را محصور در برجام کرده بودیم، ایران از آن جعبه بیرون آمد ، اکنون به تولید سلاح هسته ای نزدیکتر است خبرنگاران

به گزارش مجله عکسها، وزیر خارجه آمریکا با این ادعا که راه دیپلماسی باز است، موضع خود را تکرار کرد که باید ابتدا اجرای تعهدات ایران را ببینند.

بلینکن: برنامه هسته ای ایران را محصور در برجام کرده بودیم، ایران از آن جعبه بیرون آمد ، اکنون به تولید سلاح هسته ای نزدیکتر است خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، آنتونی بلینکن روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه خبری پی بی اس این ادعا را بیان نمود و اضافه کرد: هنگامی که ما از توافق هسته ای موسوم به برجام که برنامه هسته ای ایران را محصور کرده بود خارج شدیم، ایران از آن جعبه بیرون آمد.

وی ادامه داد: اکنون در موقعیتی قرار گرفته است که ظرف چند ماه به توانایی تولید مواد شکاف پذیر برای سلاح هسته ای نزدیکتر است. این توافقنامه باعث شده بود که این مدت به یکسال برسد.

وزیر خارجه بایدن اضافه کرد: منافع واقعی ما در تلاش برای بازگرداندن ایران به آن جعبه است و دیپلماسی راهی برای انجام آن است. ما روشن کردیم که راه دیپلماسی باز است.

بلینکن اظهار کرد: اتحادیه اروپا که یکی از طرف های اصلی توافق است، از همه طرف های دیگر یعنی شرکای اروپایی ما، روسیه، چین و ایران و ما دعوت کرده است تا در مورد بازگشت احتمالی به توافق هسته ای صحبت کنند.

وی یادآور شد: ما گفتیم بله، ایران گفت نه. خواهیم دید که آنها چه کاری ادامه می دهند. ما روشن بوده ایم که راه دیپلماسی باز است. اکنون توپ در زمین ایران است تا در مورد موافقت تصمیم بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا عنوان نمود: ما کاملاً واضح بوده ایم که ایران باید به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کند و اگر چنین شود، ما نیز همان کار را خواهیم کرد.

بلینکن درباره لغو تحریم ها هم گفت: و این چرخش خواهد داشت که در صورت اقدام آنها، برخی از تحریم ها را شامل می شود. اما تا آنجا فاصله داریم.

وی بدون اشاره به نقض توافق و قطعنامه 2231 شورای امنیت از طرف آمریکا و ناگزیری ایران برای برداشتن گام های جبرانی، اظهار کرد: متأسفانه ایران در مسیری اشتباه حرکت می کند. این اقدامات همچنان به برداشتن محدودیت های مختلف توافق ادامه می دهد و باعث می شود برنامه آن خطرناک تر و نه کم خطرتر شود.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: بنابراین، نخستین و مهمترین این است که ما می خواهیم ببینیم ایران به تعهدات خود عمل می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1619

به "بلینکن: برنامه هسته ای ایران را محصور در برجام کرده بودیم، ایران از آن جعبه بیرون آمد ، اکنون به تولید سلاح هسته ای نزدیکتر است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: برنامه هسته ای ایران را محصور در برجام کرده بودیم، ایران از آن جعبه بیرون آمد ، اکنون به تولید سلاح هسته ای نزدیکتر است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید