برزخ بهارانه کتاب در کرونای قرمز خوزستان

به گزارش مجله عکسها، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در خوزستان، اجرای طرح بهارانه کتاب از 20 اردیبهشت همزمان با سراسر کشور در استان خوزستان هم شروع شد. در این دوره 19 کتابفروشی از استان مشارکت کردند که از این تعداد 12 کتابفروشی از اهواز و 7 کتابفروشی دیگر متعلق به شهرستان های دزفول، شوشتر و آبادان هستند.

برزخ بهارانه کتاب در کرونای قرمز خوزستان

با این حال هنوز یک روز از اجرای طرح بهارانه کتاب در استان نگذشته بود که به علت قرمز شدن شرایط استان از حیث شیوع کرونا و با هدف قطع زنجیره شیوع این ویروس، ادارات و صنوف 9 شهرستان استان از 21 اردیبهشت به مدت یک هفته تعطیل شدند؛ شهرستان هایی مانند دزفول، شوشتر و اهواز که در حال اجرای طرح بهارانه کتاب هستند، در این میان دیده می شوند.

همین مسئله موجب شد که بعضی کتابفروشان با اُفت فروش روبرو شوند. با توجه به آمار پرفروش ترین کتابفروشی ها بر اساس تعداد کتاب که در سایت خانه کتاب موجود است، کتابفروشی شرق اهواز در رتبه پنجم این فهرست قرار گرفته است و در بین پرفروش ترین استان ها هم بر اساس تعداد کتاب، خوزستان رده ششم را به چشم اختصاص داده و از لحاظ مبلغ فروش هم صندلی دهم را دارد.

بیش از نیمی اعتبارمان در دو روز اول اجرای طرح مصرف شد

مدیر کتابفروشی شرق اهواز که چند سالی به طور مداوم در طرح های فصلی خانه کتاب مشارکت نموده است، درخصوص تفاوت این دوره از طرح های حمایتی این موسسه، با دوره های پیشین می گوید: به دلیل شیوع ویروس کرونا اساس کار ما تخفیف برای فروش های غیرحضوری بود که همین امر موجب استقبال بیشتر مخاطبان کتاب شرق شد؛ به نحوی که در دو روز اول طرح بیش از نیمی اعتبار مصرف شد.

منصور رئیسی در عین حال تاکید نمود: اما اعلام ناگهانی تعطیلی صنوف از یکشنبه (21) اردیبهشت ماه، اُفت محسوسی بر استقبال از این طرح داشت. در حال حاضر مجموعه تبلیغات این کتابفروشی تنها ازطریق فضای مجازی صورت می گیرد.

یکسان بودن تخفیف برای کتاب های تالیفی و ترجمه ای از نکات مثبت طرح بهارانه کتاب

وی یکسان بودن تخفیف کتاب های تالیفی و ترجمه را از نکات مثبت این طرح برشمرد و افزود: تخفیف اختصاص داده شده به کتاب های تالیفی و ترجمه 20 درصد است که کتاب شرق در راستای کوشش برای تسهیل خرید کتاب های عمومی و کودک 10 درصد تخفیف مازاد به مخاطبان ارائه می دهد.

رییسی با اشاره به دیگر مزایای طرح بهارانه کتاب این دوره بیان می نماید: در این طرح گنجاندن کتاب های دانشگاهی در سامانه باعث استقبال مخاطبان و دانشجویان شد رویکردی که برای نخستین بار در طرح های فصلی رخ داده است. همچنین افزایش سقف خرید هر فرد از 120 هزار تومان به 150 هزار تومان و کوتاه شدن زمان تسویه حساب خانه کتاب با کتابفروشان؛ باعث توجیه پذیری مالی بیشتر برای ارائه تخفیف شده است.

مدیر کتابفروشی شرق اهواز با تاکید بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی از سوی کارکنان این مجموعه می گوید: به رغم گسترش ارتباطات مجازی و ارائه خدمات متنوع غیرحضوری ازسوی مجموعه کتاب شرق، همچنان تعداد قابل توجهی از مخاطبان، علاقه مند به خرید حضوری، تورق و مقایسه کتاب ها هستند که با شرایط فعلی این امکان از آنها سلب شده است.

اجرای فصلیِ طرح های حمایتی می تواند صنوف آسیب پذیر را از حمایت خوبی برخوردار کند

وی در عین حال تاکید نمود: در این کتابفروشی پروتکل های بهداشتی از رعایت فاصله گذاری، ضدعفونی کردن محیط و استفاده از ماسک به طور مرتب توسط همکاران انجام می گردد.

رییسی با بیان اینکه ویروس کرونا در این مدت خسارت های جدی به کتابفروشان وارد نموده است، شرح می دهد: در شرایط کنونی بیشتر اصناف متحمل خسارات فراوانی شده اند که در این بین کتابفروشان و ناشران با اعلام دولت و با کوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دسته مشاغل با آسیب دیدگی بالا گنجانده شد. بر اساس کوشش های اجرا شده از سوی مدیرعامل خانه کتاب و همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای یاری به کتابفروشان مقرر شد که در هر 4 فصل، طرح های حمایتی برگزار گردد که این تصمیم می تواند صنوف آسیب پذیر را از حمایت خوبی برخوردار کند.

وی در خاتمه یادآور شد: امیدواریم همشهریان عزیز با رعایت بیشتر مسائل بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی به قطع زنجیره شیوع یاری نمایند تا کسب و کارها بیش از این آسیب نبینند.

انتظار این بود که کتابفروشی های عظیم سهم بیشتری از یارانه داشته باشند

مدیر داخلی کتابفروشی محام هم که یکی از مشارکت نمایندگان طرح بهارانه کتاب در اهواز است، درباره اجرای این طرح می گوید: کتابفروشی محام از زمان شیوع ویروس کرونا فروش آنلاین را شروع کرد و برگزاری طرح تأثیری در افزایش فروش نداشته است؛ با توجه به اینکه مخاطبان ازطریق تماس و یا دایرکت سفارش می دهند، دریافت مشخصات، ثبت کتاب ها و جستجو کردن در سایت خانه کتاب، در صورت موجود نبودن کتاب ها احتیاج به انتخاب مجدد دارد که این فرایند تبدیل به فرایند زمان بری شده است.

کریم فریسات می افزاید: با توجه به اینکه قبل از تبلیغ، کتابفروشی تخفیف 10 درصدی را به همراه پیک رایگان برای مخاطبان ارائه داده بود، عملا کتابفروشی محام از تخفیف این طرح بهره ای نمی برد و هدف این مجموعه رضایت و آسایش مشتری است تا بدون خارج شدن از منزل بتوانند با خیال راحت، کتاب های مورد علاقه خود را دریافت نمایند.

وی ضمن گلایه از اعتبار کم به کتابفروشی ها در این دوره طرح بیان نمود: با توجه به کرونا و مسائل فروش طرح، تعدادی از کتابفروشان نتوانستند در این دوره ثبت نام نمایند و انتظار این بود که بودجه اختصاصی به بقیه کتابفروشی ها بیشتر داده گردد یا حداقل کتابفروشی های عظیم که امکان ارسال دارند، سهم بیشتری از این یارانه به آنان تعلق گیرد.

فریسات درخصوص زیان کتابفروشی در مدت ویروس کرونا می گوید: در این مدت 70 درصد اُفت فروش سبب شد که نتوانیم چک های مدت دار مراکز پخش را که موعد آن رسیده است، پرداخت کنیم و همچنین حقوق کارکنان کتابفروشی نیز پرداخت نشده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1094

به "برزخ بهارانه کتاب در کرونای قرمز خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برزخ بهارانه کتاب در کرونای قرمز خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید