آیا قارچ های دارویی می توانند کووید، 19 را درمان کنند؟

به گزارش مجله عکسها، پژوهشگران آمریکایی در بررسی تازه خود به ارزیابی این موضوع پرداخته اند که آیا گیاهان و قارچ های دارویی می توانند به درمان کووید-19 کمک کنند.

آیا قارچ های دارویی می توانند کووید، 19 را درمان کنند؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، یک پژوهش تازه در حال ارزیابی این موضوع است که آیا قارچ های دارویی و گیاهان چینی، مزایایی برای درمان کووید-19 شدید دارند یا خیر. این پژوهش که به سرپرستی دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو(UC San Diego School of Medicine) و دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس(UCLA) و با همکاری موسسه ایمنی شناسی لاجولا(La Jolla Institute for Immunology) انجام شده است، نشان می دهد که پروژه موسوم به قارچ ها و گیاهان چینی برای کووید-19(MACH-19)، در خط مقدم پروژه هایی واقع شده است که روش های پزشکی را با استفاده از استاندارد طلایی طب غربی یعنی آزمایش بالینی تصادفی، دو سو کور و کنترل شده با دارونما ارزیابی می کنند.

در حال حاضر، سه آزمایش در 66 تا 80 بیمار که آزمایش کووید-19 آنها مثبت بوده و با نشانه های خفیف تا میانه در خانه قرنطینه شده اند، در حال انجام شدن است. دو مورد از آنها، آزمایش های ایمنی بالینی فاز یک هستند که به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) رسیده اند و ترکیبات پژوهشی را برای درمان کووید-19 حاد مورد بررسی قرار می دهند.

پژوهش در مورد قارچ ها برای درمان کووید-19 که از دسامبر سال 2020 آغاز شد و قرار است تا دسامبر 2022 ادامه یابد، ایمنی و کارآیی قارچ های موسوم به آگاریکون(Agarikon) و دم بوقلمون(Turkey Tail) را مورد بررسی قرار می دهد.

پژوهش در مورد گیاهان چینی که از ژوئیه سال 2021 آغاز شد و نتیجه آن قرار است در دسامبر 2022 ارائه شود، ایمنی و کارآیی 21 گیاه را بررسی می کند که در چین به صورت گسترده برای درمان کووید-19 به کار می فرایند.

گوردون ساکس(Gordon Saxe)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما امیدواریم که این درمان ها بتوانند نیاز به بستری شدن را کاهش دهند.

به گفته ساکس، این قارچ ها به دلیل سابقه طولانی کاربرد و اثر تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد ویروسی آنها که اخیرا مشاهده شده است، انتخاب شده اند. یک پژوهش پیش بالینی که در مارس 2019 در مجله Mycology به چاپ رسید، نشان داد که آگاریکون می تواند ویروس هایی از جمله ویروس آنفلوانزای A زیرگروه H1N1، ویروس آنفلوانزای A زیرگروه H5N1 و تبخال را مهار کند. ساکس باور دارد که قارچ های دارویی، از تکثیر ویروس ها جلوگیری می کنند. او قصد دارد این نظریه را در فاز دوم آزمایش، در برابر کروناویروس ارزیابی کند.

وی افزود: قارچ ها این مزیت را دارند که همراه با ما تکامل یافته اند؛ بنابراین باکتری ها، ویروس ها و سایر قارچ ها، مانند انسان ها این قارچ ها را شکار می کنند. قارچ ها، راه های دفاعی بسیار خوبی را در برابر این آفات ایجاد کرده اند و ما باور داریم که وقتی آنها را می خوریم، راه های دفاعی به بدن ما منتقل می شوند.

سومین آزمایش در حال انجام شدن، آزمایش کنترل تصادفی محصول مبتنی بر قارچ برای افزایش واکنش ایمنی نسبت به واکسیناسیون کووید-19 است. این آزمایش بررسی می کند که آیا همان قارچ های دارویی که هنگام واکسیناسیون ابتدایی کووید-19 در کپسول قرار داده می شوند، می توانند پادتن ها و سایر موارد واکنش ایمنی را افزایش دهند. این پژوهش، در ژوئن 2021 آغاز شد و قرار است در ژوئن 2022 تکمیل شود.

ساکس گفت که گروه او در حال راه اندازی چهارمین آزمایشی است که بررسی می کند آیا قارچ های دارویی می توانند به عنوان یک ماده کمکی که واکنش ایمنی را تقویت می کند، اثری مشابه تقویت کننده واکسن کووید-19 را ارائه دهند.

وی افزود: واکسن ها به تولید پادتن هایی منجر می شوند که می توانند ویروس را در خون از بین ببرند. قارچ ها نه تنها ممکن است تعداد این پادتن ها را افزایش دهند، بلکه می توانند به افزایش ایمنی سلول های تی در برابر سلول های آلوده به ویروس کمک کنند. علاوه بر این، از آنجا که قارچ ها به گیرنده های سلول های ایمنی انسان متصل می شوند، می توانند ایمنی ما را تعدیل کنند؛ بدین معنا که در برخی موارد، ایمنی را تقویت و در موارد دیگر آرام می کنند. و این ویژگی قارچ ممکن است عوارض جانبی مرتبط با واکسن را نیز کاهش دهد.

ساکس گفت که گیاهان دارویی به پزشکان چینی کمک کرده اند تا 300 بیماری همه گیر ثبت شده را مدیریت کنند. پدانیوس دیوسکوریدس(Pedanius Dioscorides)، داروشناس یونانی، آگاریکون را 2300 سال پیش برای درمان عفونت های ریوی تجویز کرد.

ساکس گفت: اگر این پژوهش موفقیت آمیز باشد، ممکن است راه را برای علاقمند شدن به بررسی سایر فرمول ها و روش های گیاه شناسی هموار کند.

انتظار می رود که اطلاعات ابتدایی آزمایش ها، تا پایان سال جاری ارائه شوند و داده های اثربخش، ظرف یک سال آماده باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1991

به "آیا قارچ های دارویی می توانند کووید، 19 را درمان کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قارچ های دارویی می توانند کووید، 19 را درمان کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید