آمریکا در حال ایجاد پایگاه نفتی در خاک سوریه است

به گزارش مجله عکسها، در روسیه معتقدند، کوشش آمریکا برای تقویت حضور نظامی غیرقانونی خود در مناطق نفتخیز در شرق سوریه، مغایر با حقوق بین الملل و غیرقابل قبول بوده و ممکن است مانع جدی برای به توافق رسیدن کُردها با مقامات دمشق به وجود آورد.

آمریکا در حال ایجاد پایگاه نفتی در خاک سوریه است

به گزارش گروه بین الملل مجله عکسها، روزنامه کامرسانت، چاپ مسکو امروز نوشت: آمریکا ساخت دو پایگاه نظامی در مناطق نفتخیز در شمال شرق سوریه را آغاز نموده است. انتقال و استقرار نظامیان آمریکایی به آنجا از یک هفته قبل آغاز شده و این مسئله خبر بسیار ناخوشایندی برای روسیه است. مقامات مسکو نگران دخالت آمریکا در مذاکرات بین کُردها و دمشق هستند.

روز سه شنبه خبرگزاری آناتولی ترکیه اطلاع داد که آمریکا آغاز به ساخت پایگاه نظامی جدیدی در مناطق نفتخیز سوریه در استان دیرالزور نموده است. طبق منابع اطلاعاتی منابع خبری شبکه تلویزیونی ان.بی.سی. از هم اکنون بخشی از تیپ سی ام تانک ایالت کارولینای جنوبی و همچنین تجهیزات نظامی از استان حسکه و پایگاه نظامی شهر رقه به این مناطق منتقل شده اند. مرکز کنترل حقوق بشر سوریه نیز اطلاع داده که بیش از 500 نظامی آمریکایی و همچنین تانک ها در پایگاهی در جاده 4- m در استان دیرالزور مستقر شده اند. تقریباً دو هفته قبل خبرگزاری سانا تأیید نموده بود که آمریکا پایگاه نظامی خود در این منطقه را از بین برده است.

لازم به یادآوری است که در اوایل ماه اکتبر و قبل از آغاز عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه، دونالد ترامپ از خروج هزار نیروی نظامی آمریکایی از این کشور اطلاع داده بود. تصور می شد که تنها بخش کوچکی از نظامیان در منطقه دیرالزور و پایگاه نظامی التنف باقی بمانند. بعضی پایگاه های نظامی رهاشده آمریکایی ها در استان حلب به تصرف نظامیان روسی در آمده است.

ولی مدتی بعد اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه آمریکا بار دیگر نظامیانش را از عراق به سوریه منتقل می نماید. مارک اسپر، رئیس پنتاگون گفت که آمریکایی ها مواضع خود در شرق سوریه را برای حفاظت از میادین نفتی این کشور تقویت می نمایند. ابتدا صحبت بر سر حفاظت از منابع نفتی در برابر تروریست های داعشی بود که بعضی واحدهای جداافتاده آن تاکنون در خاک سوریه حضور دارند، ولی بعد از آن گزینه های دیگری مطرح شد. مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای گفت: ما همکاری بسیار نزدیکی با متحدین کرد خود داریم تا اطمینان حاصل کنیم که درآمد میادین نفتی به دست دولت سوریه، ایرانی ها یا روس ها نیفتد.

هر نوع کوشش آمریکا برای تقویت حضور نظامی غیرقانونی در سوریه غیرقابل قبول است

چند روز قبل سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای تلویزیونی گفت آمریکا همچنان از گروه های مسلح وفادار به خود برای کسب درآمد از میادین نفتی سوریه حمایت می نماید. نفت سوریه برای پالایش به خارج از خاک این کشور منتقل می گردد تا دولت سوریه امکان دسترسی به آنها را نداشته باشد. به گفته وی، واشنگتن به طور معین قصد خود برای محافظت از نفت در برابر دولت سوریه را نشان داده و وزارت دفاع روسیه با جزییات کامل و بر اساس اسناد واقعی اقدامات آمریکا در این باره را فاش نموده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز گفته است، آمریکا به طور غیرقانونی نفت را از سوریه صادر نموده و ماهانه درآمدی بیش از 30 میلیون دلار از آن به دست می آورد.

سرگئی ورشینین معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز روز سه شنبه گفت: هرگونه اقدامی، فعلاً نمی گوییم که کدام اقدامات، که هدف از آن کوشش برای تقویت حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه باشد، از دیدگاه ما، مغایر با حقوق بین الملل بوده و غیرقانونی و غیرقابل قبول تلقی می گردد.

لازم به ذکر است، بر اساس تفاهم نامه امضاشده بین روسیه و ترکیه در تاریخ 22 اکتبر (30 مهرماه) در سوچی، منطقه کوبانی در منطقه مسئولیت مسکو قرار گرفته است. اولین گشت زنی های مشترک نظامیان روسیه و ترکیه از روز آدینه قبل آغاز شده و روز سه شنبه نظامیان روسیه و ترکیه دومین گشت زنی خود در مسیرهای دیگر از جمله در منطقه کوبانی را آغاز کردند.

هدف از این گشت زنی ها آنالیز خروج شبه نظامیان کُرد از مناطق مرزی ترکیه است. هفته گذشته سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه گفت که خروج شبه نظامیان کرد پیش از موعد مقرر به انتها رسید.

کیریل سیمونوف کارشناس شورای امور بین الملل روسیه در گفت وگو با این روزنامه گفت: این که آمریکا تصمیم گرفته تا در سوریه باقی بماند، باعث می گردد تا نمودها در اجرای توافقات روسیه ترکیه همکاری کمتری از خود نشان دهند. این مسئله همچنین گفت وگوهای مقامات دمشق و نمودها را نیز با مشکل روبرو خواهد نمود.

این کارشناس یادآور شد پس از آنکه نمودها با خروج نظامیان آمریکایی و گسترش حضور نظامی ترکیه نگران سرنوشت خود شدند، تمایل بیشتری برای به توافق رسیدن با دمشق از جمله اجازه انتقال بعضی از مناطق تحت کنترل خود به نیروهای دولتی شدند. مقامات مسکو امیدوار بودند که این روند در کرانه شرقی رود فرات نیز ادامه یابد، ولی اکنون نمی ت وان روی چنین روند اوضاعی امیدوار بود.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 607

به "آمریکا در حال ایجاد پایگاه نفتی در خاک سوریه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در حال ایجاد پایگاه نفتی در خاک سوریه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید