آسوشیتدپرس: برای ریاض بی فایدگی خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکا اثبات شد

به گزارش مجله عکسها، یک رسانه آمریکایی با تاکید بر افشای ضعف دفاعی عربستان سعودی با توجه به حمله اخیر به تاسیسات نفتی این کشور گزارش داد، ریاض میلیاردها دلار صرف خرید تجهیزات آمریکایی کرد اما نتوانست جلوی این حمله را بگیرد.

آسوشیتدپرس: برای ریاض بی فایدگی خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکا اثبات شد

به گزارش گروه بین الملل مجله عکسها، خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک گزارش درباره حمله روز شنبه به دو پالایشگاه بقیق و الخریص شرکت آرامکو که ارتش یمن مسئولیت آن را برعهده گرفته است، به ناتوانی ریاض در حفاظت از خود و همچنین ناکارآمدی تسلیحات آمریکایی برای حفظ امنیت سعودی ها اذعان نموده است.

در گزارش این رسانه آمریکایی البته بار دیگر اتهام زنی های بی سند مقام های واشنگتن درباره دست داشتن احتمالی ایران در حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تکرار شده است؛ ادعایی که ایران به شدت آن را رد نموده است.

آسوشیتدپرس نوشت: عربستان سعودی میلیاردها دلار از منابع نفتی خودش برای حفاظت از پادشاهی (عربستان سعودی) هزینه کرد اما نتوانست حمله موشکی و پهپادی به ایران نسبت داده شده را متوقف کند و این موضوع شکاف ها و خلأهایی را که حتی پیچیده ترین تسلیحات آمریکایی نتوانستند پر نمایند، افشا کرد.

به باور این خبرگزاری آمریکایی، سعودی ها و متحدان آمریکایی شان علاوه بر تصمیمگیری درباره اینکه آیا باید در اقدامی تلافی جویانه علیه ایران از قدرت نظامی استفاده بنمایند یا نه، آنها اکنون باید بفهمند که چطور می توانند از تکرار حمله (به تاسیسات آرامکو) یا حمله ای شدیدتر به تاسیسات صادرات نفت سعودی ها در خلیج فارس یا دستگاه های آب شیرین کن که تامین نماینده آب آشامیدنی آنها است، جلوگیری نمایند.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به عربستان سعودی در پاسخ به سوالی درباره دلیل ناکامی ریاض در جلوگیری کردن از حمله به تاسیسات نفتی خودش علیرغم داشتن تجهیزات مدرن و گران قیمت آمریکایی گفت که بعضی وقت ها حتی بهترین پدافند هم شکست می خورند.

پامپئو اضافه نمود: ما می خواهیم از این موضوع اطمینان حاصل کنیم که منابع و زیرساخت لازم در برابر چنین حملاتی وجود داشته باشد تا چنین حملاتی (در آینده) کمتر از این حمله به ظاهر پیروز، توفیق یابند.

آسوشیتدپرس در واکنش به این اظهارنظر وزیر خارجه آمریکا در گزارش خود نوشت: گفتن این حرف آسان و انجام دادنش سخت است.

این رسانه با تاکید بر اینکه عربستان سعودی چندین سامانه پیشرفته موشکی دفاعی پاتریوت دارد، سامانه ای که علی القاعده باید هواپیمای متخاصم یا موشک های کوتاه برد بالستیک را هدف قرار دهند، به یک نقطه ضعف اساسی این سامانه اشاره می نماید.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، پاتریوت یک سامانه دفاع در یک زاویه محدود است و نمی تواند نقاط گسترده ای از اراضی را تحت حفاظت قرار دهد.

با نگاهی به مشخصات سامانه پدفندی پاتریوت این موضوع روشن می گردد که حوزه عملیاتی پاتریوت 120 درجه ای است و بیشتر از 120 درجه قادر به رهگیری تهدیدات (اعم از هواپیما، موشک و غیره) نیست.

پیش از این بعضی مقام های سعودی در توجیه ناکامی سامانه های پدافندی این کشور برای مقابله با حمله روز شنبه مدعی شده بودند که سامانه های پدافند دفاعی عربستان سعودی برای مقابله با تهدیدات یمن مستقر شده بودند و نتوانستند با حمله به تاسیسات نفتی این کشور که به ادعای آنها از سمت ایران انجام شد، مقابله نمایند.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود به یاری های اطلاعاتی و شناسایی آمریکا به عربستان سعودی اشاره نموده اما نوشته است که این حمایت ها و یاری ها هم با محدودیت هایی روبرو است.

این رسانه آمریکایی اضافه نمود: این یک موضوع واضح است که سعودی ها آمادگی چنین حمله ای را نداشتند؛ حمله ای که از منظر اجرا، غیرعادی و از نظر هدف قرار دادن اهدافش، بی سابقه بود. این حمله حجمی معادل پنج درصد از فراوری روزانه نفت دنیا را مختل کرد.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود نوشت: سعودی ها چندین دهه به ویژه بعد از حمله عراق (صدام حسین) به کویت در سال 1990، ده ها میلیارد دلار برای تجهیزات نظامی و آموزش های نظامی خارجی و عمدتا آمریکایی صرف نموده اند و بین سال های 2004 تا 2018 سعودی ها در صدر لیست واردنمایندگان (خریداران) تسلیحات دنیا قرار گرفتند. در این دوره، آنها مقصد 22 درصد فروش تسلیحاتی دنیای آمریکا بودند اما هیچ کدام از اینها در برابر حمله هفته گذشته (حمله روز شنبه) تفاوتی ایجاد نکرد؛ حمله ای که ضعف سعودی را فاش کرد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 454

به "آسوشیتدپرس: برای ریاض بی فایدگی خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکا اثبات شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسوشیتدپرس: برای ریاض بی فایدگی خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکا اثبات شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید